Oczyszczalnie biologiczne – zredukuj zanieczyszczenia do minimum

Oczyszczalnie biologiczne – zredukuj zanieczyszczenia do minimum

Oczyszczanie ścieków to nic innego jak usuwanie szkodliwych substancji. Ścieki oczyszczać można mechanicznie, a także za pomocą metody biologicznej, która polega na wykorzystaniu żywych organizmów.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Usunięcie zanieczyszczeń – dwie metody

Biologiczne oczyszczanie ścieków ma na celu usunięcie zanieczyszczeń biologicznie rozkładalnych. Dokonać tego można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda osadu czynnego, do której wykorzystuje się populacje mikroorganizmów zawieszonych w toni ścieków. Druga z metod polega na wykorzystaniu mikroorganizmów tworzących biomasę. Są to tak zwane złoża biologiczne. Mówiąc innymi słowami, biologiczne oczyszczanie ścieków to wykorzystywanie przez bakterie związków organicznych oraz związków nieorganicznych, które znajdują się w ściekach. Aby oczyszczalnia spełniała swoją rolę, należy stworzyć odpowiednie warunki dla bakterii. 

Biologiczne oczyszczanie ścieków – etapy

Biologiczne oczyszczanie ścieków przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest przesiewanie polegające na usuwaniu dużych cząsteczek za pomocą specjalnie przystosowanych do tego urządzeń. Drugi etap to usunięcie materiałów mineralnych, takich jak na przykład żwir czy też piasek. Kolejnym procesem jest sedymentacja – ścieki wpływają do dużych zbiorników, gdzie pozostają przez okres ośmiu godzin. W tym czasie ciała stałe osadzają się na dnie zbiornika sedymentacyjnego. Po sedymentacji nadchodzi wreszcie czas na obróbkę biologiczną, podczas której ścieki trafiają do specjalnego zbiornika, w którym mają kontakt z mikroorganizmami. Ich zadaniem jest usunięcie i utlenienie pozostałych zanieczyszczeń organicznych.

Kiedy proces biologiczny zostanie zakończony, wówczas ścieki wpływają do osadników końcowych, gdzie substancje biologiczne pozostają w formie wtórnego osadu. Ostatni etap to przepuszczenie ścieków przez specjalne filtry piaskowe czy filtry mechaniczne. Proces ten ma na celu usunięcie pozostałej zawiesiny organicznej. Ten etap stosuje się wówczas, gdy wymagana jest najwyższa jakość oczyszczenia ścieków.

Połączenie oczyszczania biologicznego z mechanicznym

Oczyszczanie biologiczne to proces stosowany w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Nierzadko jest to połączenie oczyszczania biologicznego z mechanicznym. To bardzo dobra inwestycja pozwalająca na zredukowanie zanieczyszczenia do minimum. Jednakże, aby oczyszczalnia spełniała swoją rolę, musi być właściwie obsługiwana. Mowa tutaj o regularnym wykonywaniu czynności takich jak kontrola składu odpływu, regulacja natlenienia, uzupełnienie mikroorganizmów czy pozbywanie się osadu oraz kożucha z osadnika. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także