Artykuł sponsorowany

Nowoczesne tynki mechaniczne

Nowoczesne tynki mechaniczne

Tynkowanie to jedna z popularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metod wykończenia powierzchni ścian. Stosuje się ją zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, nadając im estetyczny wygląd i tworząc podkład pod ewentualne malowanie. Cenioną metodą jest tynkowanie mechaniczne.

Rola procesu tynkowania w budownictwie

Tynkowanie to w skrócie nakładanie na powierzchnię ściany specjalnie przygotowanej mieszanki zaprawy lub gipsu z wodą, w proporcjach nadających jej odpowiednią gęstość, sprzyjającą rozprowadzaniu po pionowych powierzchniach ścian lub sufitach. Tynkowanie ma na celu zarówno nadanie estetycznego wyglądu ścianom i sufitom, jak i ochronę tych powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych, ogniem, parą wodną. Tynki pozwalają też na wyrównanie powierzchni, co ma szczególne znaczenie przy konstrukcji ścian z płyt lub cegieł, pomiędzy którymi powstają szczeliny. Przez wiele lat nakładanie tynków wykonywano wyłącznie metodami ręcznymi, stosując do tego celu kielnię i zaprawę w pojemniku. Taka praca jest długotrwała i wymaga znacznie większej ilości materiału, czyli samej zaprawy tynkarskiej. Nowoczesne technologie pozwoliły na wdrożenie do budownictwa automatów, dzięki którym wykonywanie takich prac jest wydajniejsze i umożliwia wiele oszczędności.

Czym jest tynkowanie maszynowe?

Tynkowanie maszynowe różni się od tradycyjnego tym, że wykonywane jest za pomocą specjalnego agregatu tynkarskiego. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ standardowo na wykończenie ścian o powierzchni 120 m2 trzyosobowa ekipa potrzebuje zaledwie 1 dnia. Wykonanie tej samej pracy ręcznie z pewnością wymagałoby wielu dni, co nie tylko przedłuża czas budowy, ale też powoduje odsunięcie w czasie kolejnych prac wykończeniowych, takich jak malowanie czy układanie boazerii. Tynkowanie maszynowe pozwala też na zaoszczędzenie materiału, bowiem agregat tynkarski nanosi zaprawę precyzyjnie i nie powoduje tak dużej ilości odpadów, jak to ma miejsce w tynkowaniu ręcznym. Za pomocą maszyny można nakładać zarówno tynki cementowo-wapienne, jak i gipsowe, dlatego jest to metoda uniwersalna, sprawdzająca się w każdych warunkach, w których wymagane jest otynkowanie dużych powierzchni.

Warunki tynkowania maszynowego

Tynkowanie agregatem, wykonywane usługowo przez takie firmy jak Rembrandt. Tynki maszynowe, to doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy otynkowania wymaga cała elewacja zewnętrzna budynku lub wszystkie ściany pomieszczeń w budowanym domu. Im większa powierzchnia tynkowania, tym bardziej efektywny i ekonomiczny jest sam proces. Wykorzystanie maszyny wiąże się jednak z odpowiednim przygotowaniem ścian, gwarantującym trwałość wykończenia, które za kilka miesięcy nie będzie odpadać płatami od ściany. Powierzchnie pod tynkowanie maszynowe powinny być odtłuszczone, a także konieczne jest usunięcie ewentualnych pozostałości starych farb, tynków i luźnych ziarenek piasku. Powszechnie stosuje się też specjalne preparaty gruntujące, zwiększające przyczepność tynku do powierzchni. Zazwyczaj są one dobierane składem do konkretnych tynków oferowanych przez wybranego producenta.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz