Artykuł sponsorowany

Nowoczesne spojrzenie na ogrzewanie domu

Nowoczesne spojrzenie na ogrzewanie domu

Klimat umiarkowany, w którym żyjemy, niestety nie zapewnia komfortu termicznego przez cały rok. Oznacza to, że budowanie domu wymaga również uwzględnienia w planach systemu grzewczego, zapewniającego w chłodnych miesiącach roku temperaturę pomieszczeń odpowiednią do potrzeb użytkowników.

Centralne ogrzewanie tradycyjne

Ogrzewanie domu to standard w każdym rodzaju budownictwa, a bez względu na to, czy właściciele decydują się na ogrzewanie z sieci czy własną kotłownię, zawsze konieczne jest wykonanie instalacji grzewczej i wymienników ciepła, czyli popularnych grzejników. Najbardziej typowym systemem grzewczym jest oczywiście podłączenie do sieci obsługiwanej przez lokalną elektrociepłownię. Dostarcza ona do budynku ciepłą wodę, a ta z kolei, rozprowadzana systemem rur po budynku, pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Końcówkę systemu stanowią grzejniki tradycyjne lub konwektorowe, oddające ciepło ogrzanej wody do pomieszczenia. Taki system jest stosunkowo drogi, mało praktyczny i niezbyt oszczędny. Należy brać pod uwagę duże straty ciepła na drodze przesyłu z elektrociepłowni do budynku, a to oznacza zbędne koszty. Istnieją alternatywne systemy ogrzewania, które w odpowiednich okolicznościach mogą zastąpić ten znany z miejskich bloków.

Alternatywne systemy ogrzewania

Budując własny dom, nie mamy narzuconej konieczności wyboru systemu grzewczego, który zainstalował inwestor. Dlatego możemy pozwolić sobie na poszukiwanie tańszych i praktyczniejszych rozwiązań. Zalicza się do nich zarówno domowa kotłownia, jak i kilka systemów alternatywnych. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe, czyli system rurek, który montuje się na stałe w podstawie posadzki, przytwierdzając do podłoża za pomocą specjalnych uchwytów i siatki. Posadzka wtedy całą powierzchnią emituje ciepło, z jednej strony zapobiegając jego stratom, a z drugiej wpływając na optymalny rozkład temperatury wnętrza. Inny system to ogrzewanie kominkowe, wykorzystujące kominek jako źródło ciepła. Ogrzewanie takie musi spełniać kilka warunków, z których najważniejsze to przygotowanie instalacji kominowej, wraz z systemem rur i odpowiednim wkładem do kominka oraz usytuowanie samego kominka w centralnej części domu. Wadą ogrzewania kominkowego jest konieczność stałego podtrzymywania ognia, dlatego dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie tego systemu grzejnikami elektrycznymi.

Nowoczesne wymienniki ciepła

Podstawą wielu systemów grzewczych w domach jednorodzinnych są wymienniki ciepła. Grzejniki, które znamy z dawnych lat, to z reguły żeliwne kolosy, wymieniane stopniowo na nieco lżejsze panele, które jednak wciąż są mało estetyczne, a dodatkowo zamontowane w takich miejscach, w których zarówno szpecą, jak i zajmują potrzebną przestrzeń. Dziś firmy specjalizujące się w instalacji systemów centralnego ogrzewania, do których należy też Eco-Heat. Centrum ogrzewania  S. Duda, proponują nowoczesne grzejniki nie tylko jako źródło ciepła, ale również jako element dekoracyjny. Najprostsze i najbardziej tradycyjne są te łazienkowe, choć i w tej grupie można znaleźć ciekawe wzory złożone z szeregu rurek w różnej gamie kolorystycznej. W pokojach instalowane są estetyczne panele albo dyskretne grzejniki kanałowe, niemal niewidoczne, a skutecznie chroniące przed chłodem płynącym od okien czy drzwi balkonowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz