Artykuł sponsorowany

Na czym polega inwentaryzacja kominów?

Na czym polega inwentaryzacja kominów?
Komin, jako przewód izolujący dym i odprowadzający go na zewnątrz, wymaga regularnych przeglądów kominiarskich - co najmniej raz do roku. Jest to obowiązek narzucony przez prawo i ma on wpływać na nasze bezpieczeństwo. Nieprawidłowo działający przewód kominowy może bowiem doprowadzić do wybuchu pieca ogrzewania centralnego, spowodować pożar czy zatruć mieszkańców szkodliwymi substancjami, uwalniającymi się podczas procesu spalania.


Załóżmy, że w domu wybucha pożar i właściciele starają się uzyskać odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel ma jednak prawo wymagać od mieszkańców protokołu, stwierdzającego regularne kontrole kominiarskie, a w przypadku jego braku, uznać, że do wypadku doszło przez nasze niedopatrzenie i niedopilnowanie. Warto zatem pamiętać o terminach kolejnych przeglądów i pilnować, aby nie doszło właśnie do takich sytuacji. Po każdym przeglądzie otrzymamy podpisaną dokumentację, którą w razie potrzeby możemy przedłożyć ubezpieczycielowi.


Najczęściej wzywamy kominiarza dopiero wtedy, gdy zauważamy, że nie wszystko działa jak należy, np. podczas palenia papierosa cały dym stoi nieruchomo w powietrzu i stwierdzamy, że coś jest nie tak z ciągiem. Firmy, używające kamery kominowej, takie jak Zakład Usług Kominiarskich Janusz Mitas, mogą zdiagnozować stan trudno dostępnych zakamarków komina, na podstawie zdjęć i nagrań z kamery. Podczas przeglądu zadaniem kominiarza jest dokonanie kontroli przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych, podanie przyczyn wadliwego działania konkretnych przewodów czy kanałów, ich czyszczenie i udrażnianie oraz sporządzenie protokołu z przeglądu.


Protokół musi zawierać wskazanie sposobu usunięcia problemu, opinię na temat usunięcia problemów z poprzedniego przeglądu oraz inwentaryzację.


Inwentaryzacja może być w formie papierowej, jak i elektronicznej. Jest ona graficznym zobrazowaniem wszystkich przewodów i połączeń wraz z ich opisem. Innymi słowy - plan rozmieszczenia przewodów. Musi być podpisana przez osobę wykonującą oraz zawierać numer protokołu, którego dotyczy. Jej celem może być np. podział przewodów kominowych we wspólnotach mieszkaniowych. Polega ona na wymierzeniu wszystkich przewodów, podaniu ich ilości i zobrazowania ich na planie graficznym.


Aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo, dokonujmy przeglądów przewodów kominowych wraz z inwentaryzacją raz do roku, przeglądu przewodów spalinowych dwa razy w roku, a przewodów dymowych cztery razy do roku. Jest to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz naszych najbliższych, dlatego decydujmy sie na firmy kominiarskie z długim stażem pracy. Działający na rynku od ponad dwudziestu lat Zakład Usług Kominiarskich Janusza Mitasa może się pochwalić dużym doświadczeniem, na co powinniśmy zwracać uwagę w razie potrzeby zlecenia przeglądu.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz