Artykuł sponsorowany

Kotły grzewcze w systemach c.o.

Kotły grzewcze w systemach c.o.

Centralne ogrzewanie to jeden z ważniejszych systemów funkcjonujących w każdym budynku. Zapewnia on nie tylko optymalne temperatury we wnętrzach, ale też ciepłą wodę do celów użytkowych. Ważnym elementem, decydującym o sprawności i ekonomice systemu c.o., jest kocioł grzewczy.


Wybór kotła a paliwo

Jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na wybór kotła do domowej czy osiedlowej kotłowni jest dostępność paliwa. To właśnie ono decyduje o kosztach ponoszonych na ogrzewanie, jednak poza cenami liczą się również inne aspekty, jak możliwość przechowywania zapasu paliwa, kwestie ekologiczne czy też funkcjonalność. Dostępne w ofercie producentów kotły mogą być zasilane gazem, elektrycznością albo jednym z materiałów opałowych o charakterze stałym. W tym ostatnim przypadku do wyboru pozostaje węgiel, pellet, groszek, brykiet czy koks. Materiały stałe są nieco tańsze, ale wymagają systematycznego uzupełniania i zapewnienia pomieszczenia do gromadzenia zapasów.


Najczystszym i zarazem najmniej problematycznym materiałem opałowym jest oczywiście gaz. Kotły gazowe nie wymagają stałego uzupełniania i nie ulegają zabrudzeniu w takim stopniu, jak piece węglowe czy opalane pelletem. Oznacza to zarówno mniej czasu poświęconego na nadzór, jak i na czyszczenie czy konserwację. Gaz nie pozostawia też popiołu, a więc odpada problem jego usuwania. Z drugiej strony kotły gazowe są drogie w eksploatacji i wymagają dostępu do sieci miejskiej, co nie zawsze jest możliwe na osiedlach usytuowanych na przedmieściach czy na wsiach.  Samodzielne gospodarstwa korzystają niekiedy z gazu magazynowanego w specjalnym zbiorniku, jednak duże zużycie przez system c.o. oznaczałoby konieczność częstego i kosztowego uzupełniania.

Wzrost popularności pieców węglowych

Piece węglowe w systemie c.o. przez dłuższy okres cieszyły się złą sławą z uwagi na wymagania w obsłudze oraz emitowanie do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń. Władze dużych miast toczyły walkę z lokalnymi kotłowniami, które zatruwały i tak już niezbyt zdrową atmosferę. Współczesne produkty takich firm jak Protech Sp. z o.o. to zupełnie nowa era kotłów grzewczych opalanych węglem, wyróżniających się wysokimi parametrami ekologicznymi i dopuszczanych do użytku przez odpowiednie służby oraz potwierdzonych stosownymi atestami. Na jakość pieców wpływa też materiał, z którego zostały wykonane. Najlżejsze i najbardziej funkcjonalne są modele ze stali, pozwalające na spalanie nie tylko najlepszej klasy węgla, ale też jego gorszej odmiany.


Powrót pieców węglowych do domowych i lokalnych kotłowni to również wynik ich znacznie większej ekonomiki, bowiem konstrukcje tych urządzeń pozwalają na spalanie jeszcze mniejszej ilości węgla przy osiąganiu wysokiej liczby kalorii. Dla wielu użytkowników ma to duże znaczenie, szczególnie jeśli obejmuje placówki czy instytucje mające ograniczone środki finansowe. Nowoczesne kotły węglowe wyposażone są też w podajniki paliwa, dzięki czemu do minimum ograniczają potrzebę fizycznej obsługi przez człowieka. W przypadku nowoczesnych pieców węglowych wrażliwym elementem jest system rur i przyłączy, które bywają powodem ulatniania się czadu, dlatego wybór takiego modelu wymaga zainwestowania w najlepsze i najbezpieczniejsze konstrukcje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz