Artykuł sponsorowany

Kompleksowe systemy wentylacyjno-grzewcze

Kompleksowe systemy wentylacyjno-grzewcze

Nowoczesne technologie pozwalają na znaczne usprawnienie wykonywania instalacji niezbędnych w budowanym domu. Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań możliwe jest poprawienie komfortu przy mniejszych nakładach finansowych na inwestycje, do których zalicza się wentylacja, chłodzenie i ogrzewanie.

Jeśli wentylacja, to jaka?

Pierwszym elementem, o jakim myślimy, pragnąc zapewnić w swoim nowym domu odpowiednią atmosferę, jest wentylacja. W czasach energooszczędnych domów, w których szczelne okna i drzwi oraz precyzyjne wypełnianie wszystkich szczelin ograniczają do minimum wymianę powietrza, system wentylacyjny jest niezbędny dla zachowania odpowiedniego poziomu tlenu. Nietrudno sobie wyobrazić, co stanie się z naszym samopoczuciem, kiedy zamkniemy się w szczelnej puszce. Po pewnym czasie, jak płomień świecy zakryty szklanką, wyczerpiemy tlen i zaczniemy odczuwać bóle, zawroty głowy i inne dysfunkcje. System wentylacji zagwarantuje systematyczną wymianę powietrza, usuwając już wykorzystane, a wtłaczając do wnętrz nowe, czyste, nasycone tlenem.

Systemy wentylacyjne dostępne dziś w sprzedaży są bardzo zróżnicowane. Możemy wybierać pomiędzy tradycyjną wentylacją wywiewno-nawiewną a systemem z wymiennikiem ciepła, który przyniesie nam wiele dodatkowych korzyści. Pierwszy typ wentylacji jest idealny w okresie lata, kiedy temperatury na zewnątrz dorównują tym w pomieszczeniach, a wymieniane powietrze ma zbliżoną temperaturę. W okresie zimy pojawia się większy problem, bowiem w czasie tradycyjnej pracy takiego systemu wnętrze traciłoby energię cieplną i wychładzało do mało komfortowego poziomu. Taki system wymaga skorelowania z systemem grzewczym i wzajemnego uzupełniania się wymiany powietrza oraz ogrzewania.

A może wentylacja z ogrzewaniem i chłodzeniem?

Jeśli chcemy zapewnić sobie komfortowe warunki przez cały rok, a także zaoszczędzić pieniądze zainwestowane w systemy domowe, możemy wybrać o wiele lepsze rozwiązanie kompleksowe. Firmy takie jak Włodarczyk Instalacje Sp. z o.o. oferują nowoczesne systemy typu 3 w 1, pozwalające na połączenie funkcji wymiennika ciepła i wymiennika powietrza. Instalacja wentylacyjna z rekuperacją pozwala na zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz i wyrzucanie powietrza wewnętrznego po wcześniejszym odzyskaniu z niego ciepła, które ponownie wtłoczone zostaje do pomieszczenia. Dodatkowym elementem w takim systemie może być jeszcze wymiennik ciepła, który pozyskuje energię cieplną z różnych elementów na zewnątrz budynku i przekazuje ją do wnętrza.

Wymienniki, określane też niekiedy pompami ciepła, potrafią pozyskać energię zarówno z gruntu, jak i z dna pobliskiego stawu, jeziora czy innych obiektów w terenie. Ilości tej energii, w połączeniu z energią pozyskaną przez rekuperator, są wystarczające do zrównoważenia niskich temperatur, jakie ma powietrze pozyskiwane przez system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Atutem takiego złożonego systemu jest też możliwość wykorzystywania wymiennika ciepła do działania odwrotnego w okresie upałów. Wówczas do wnętrza przekazywane jest chłodne powietrze, a odzyskane ciepło zostaje wydalone na zewnątrz lub – w bardziej zaawansowanych systemach – przeznaczone do ogrzewania wody gospodarczej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz