Jak zmniejszyć opłaty za prąd?

Jak zmniejszyć opłaty za prąd?

Najczęściej rachunki za prąd nie należą do najniższych, dlatego wiele osób szuka sposobu na ich obniżenie. Tak naprawdę oszczędzanie energii elektrycznej nie jest trudne, warto tylko pamiętać o kilku zasadach.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rachunki, podwyżki i oszczędności

Używamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, a każde z nich zużywa energię. Niestety, prąd częściej drożeje, niż tanieje. Szacuje się, że przeciętna polska rodzina zużywa rocznie prądu na kwotę powyżej 1000 złotych. Nie oznacza to, że trzeba pogodzić się z tym faktem. Pamiętając o kilku regułach, można obniżyć rachunki nawet o 25%.

Tryb czuwania to koszty

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozostawianie sprzętów elektronicznych w stanie stand-by generuje dodatkowe koszty. Roczne zużycie prądu może wynosić nawet 175 kWh, a to oznacza niejednokrotnie rachunki wyższe nawet o 100 zł w skali roku. Warto się zastanowić, czy nie lepiej wydać te pieniądze na inne cele.

Badania pokazują, że w przeciętnej polskiej rodzinie najczęściej w trybie czuwania działają cztery konkretne urządzenia. Codzienne wyłączanie każdego z tych sprzętów może wydawać się uciążliwe, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie ich razem do jednej listwy z wyłącznikiem. Wtedy wyłączanie ich nie będzie dużym problemem w nocy lub przed okresem dłuższej nieobecności.

Czujniki i żarówki 

Racjonalne korzystanie z oświetlenia jest kluczowe dla obniżenia rachunków za energię elektryczną. Bezwzględnie należy wyłączać światło w pomieszczeniach, w których się nie przebywa. Jeśli jest z tym problem, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie czujników ruchu, które ułatwią oszczędzanie prądu.

Warto również zainwestować w zakup żarówek energooszczędnych. Co prawda, zużywają więcej prądu w chwili włączenia, ale potem potrafią zaoszczędzić niemało pieniędzy dla naszej kieszeni w skali roku. Najlepiej postawić na żarówki LED. Początkowo inwestycja jest dość droga, ale oszczędności szybko się zwrócą.

Ekonomiczne użytkowanie sprzętu

Warto zawracać uwagę na to, jakiej klasy sprzęty się eksploatuje. Urządzenia elektroniczne powinny posiadać wysoką klasę energetyczną (A++). Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na to, czy sprzęt AGD (pralki, zmywarki) posiada wśród programów te włączające na krótki czas. Nie zawsze jest tak dużo prania lub brudnych naczyń, by wymagało to wielogodzinnego działania odpowiednich urządzeń.

Żeby obniżyć rachunki za prąd, warto również zastanowić się nad zmianą naszych przyzwyczajeń, które na tego rodzaju wydatki mają niemały wpływ. Na przykład nie ma potrzeby, żeby gotować czajnik po brzegi wypełniony wodą, zamiast taką jej ilością, jaka aktualnie jest potrzebna. Nie należy również ustawiać lodówki obok kaloryfera, bo powoduje to częstsze włączanie się agregatu. 

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz