Artykuł sponsorowany

Jak zabezpieczyć domowników przed osuwającym się śniegiem z dachu?

Jak zabezpieczyć domowników przed osuwającym się śniegiem z dachu?

Co roku wraz z nadejściem zimy powraca problem odśnieżania dachów. Chociaż jest to obowiązkowe, to czasami niedokładnie ściągnięty śnieg z dachu stanowi duże zagrożenie dla domowników oraz przechodniów. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy pamiętać aby sprawdzić stan dachu, a także drożność systemu rynnowego. Jak zabezpieczyć mieszkańców domu przed osuwającym się śniegiem z dachu? 


Czapa śnieżna obciąża dach

Nagromadzony śnieg nie tylko może spaść z dachu w postaci czapy śnieżnej, ale także bardzo mocno obciążyć dach, jeżeli nagromadzi się go za dużo w jednym miejscu. Kilka centymetrów śniegu, wydawać by się mogło, nie stanowi jeszcze zagrożenia. Ale gdy zbierze się znaczna jego ilość, zaniedbanie odśnieżania może prowadzić do tragicznych w skutkach katastrof budowlanych. Rynek budowlany oferuje nam wiele rozwiązań tej kwestii, takich jak płotki przeciwśniegowe, belki drewniane czy rozbijacze śniegu.


Płotki przeciwśniegowe

Warto poświecić chwilę uwagi na przejrzenie stron poświęconych budownictwie, takich jak zajkowska.com.pl i zorientowanie się, która opcja będzie dla danego domu najkorzystniejsza. Jeżeli montaż zabezpieczenia przed śniegiem ma być dokonany na dachu stromym, wtedy najlepiej zdecydować się na płotki przeciwśniegowe. Naprzemienne opady deszczu oraz śniegu i nagłe zmiany temperatury otoczenia, co daje w efekcie rozpuszczanie się wierzchniej warstwy śniegu i ponowne jej zamarzanie powodują, że pokrywa śnieżno-lodowa nabiera bardzo dużej wagi. 


Płotki umieszczane są w drugim lub trzecim rzędzie licząc od okapu, daje to pewność, że napierający śnieg nie ugnie krokwi wystających poza podstawę dachu. Rozstaw płotków uzależniony jest od kształtu dachu i stopnia nachylenia. Jeżeli nachylenie dachu jest większe niż 40 stopni, trzeba się liczyć z koniecznością montażu większej ilości rzędów elementów. Płotki wykonane są najczęściej ze stali bądź aluminium, pokryte poliestrem i dostępne w różnych kolorach umożliwiających dopasowanie do koloru dachu. Płotki zapobiegają gwałtownym osunięciom śniegu z dachów, zamontowane poprzez przykręcenie do łaty. Jeśli dach jest już ułożony, należy kawałek pokrycia ściągnąć w miejscu przykręcenia płotków. Przy dosyć mocnych opadach ciężkiego śniegu, dobrze oprócz płotków zaopatrzyć się w tzw. śniegołapy. Są one uzupełnieniem do płotków, rozmieszczonym na całym dachu i delikatnie zatrzymującym gwałtowne obsuwy masy śnieżnej.


Płotki tylko na zimę

Płotki przeciwśniegowe nie muszą przez cały rok być zamontowane, spokojnie można je zdjąć na czas wiosenno-letni, co też ułatwi oczyszczenie dachu i nie spowoduje gromadzenia się liści. Ważne, by przykręceniem płotków oraz wyborem wspornika zajął się fachowiec - radzi firma zajkowska.com.pl. Należy zwrócić uwagę, by w miejscu umocowania barier przeciwśnieżnych znajdowały się odpowiednie wzmocnienia więźby dachowej. 


Przy okapie będzie to murłata, a na pozostałej powierzchni dachu wystarczą dodatkowe kleszcze albo wymiany. Dobrze by było uwzględnić takie rozwiązania już na etapie budowy domu. Inne uchwyty przy montażu stosuje się do dachówek, a inne do blacho dachówek. Rodzaj zabezpieczenia dobierany jest też od lokalizacji budynku, w niektórych rejonach, gdzie opady śniegu są niewielkie wystarczą drabinki rozpraszające.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz