Jak wybrać okna na poddasze?

Jak wybrać okna na poddasze?
Coraz częściej poddasze zaczyna pełnić rolę nie tylko magazynu na niepotrzebne sprzęty, ale przede wszystkim - przestrzeni mieszkalnej. Szczególnie w tym ostatnim przypadku ważne jest, by odpowiednio doświetlić poddasze, co wiąże się również z odpowiednim doborem okien.

Co na poddasze?

Właściwe doświetlenie poddasza przy jednoczesnym zapewnieniu niskich strat ciepła jest priorytetem w przypadku adaptowania tego typu przestrzeni do celów mieszkalnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na poddaszu można zamontować nie tylko okna dachowe, ale także lukarny. W tym drugim przypadku przeszklenie powinno być większe, ponieważ przez lukarny do pomieszczenia dostaje się mniej światła. Z drugiej strony nie powinniśmy także decydować się na zbyt duże, by uniknąć zwiększonego ubytku ciepła. Zasady doboru lukarn są podobne jak w przypadku wybierania okien dachowych (źródło: muratordom.pl).

Długość i wielkość okna

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że okna mają zapewniać możliwość swobodnego kontaktu wzrokowego z otoczeniem budynku. By uzyskać ten efekt, okno powinno być zamontowane w ten sposób, by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości 2 metrów, dolna zaś nie wyżej niż 90 centymetrów od podłogi. Dlaczego właśnie takie odległości są najlepsze? Zapewniają one optymalne umiejscowienie okna, a dzięki temu także komfort jego użytkowania, także wtedy, gdy jesteśmy w pozycji siedzącej.

Długość okien należy dobierać w zależności od kąta nachylenia dachu. Im ten kąt mniejszy, tym dłuższe okno należy zamontować. Natomiast nie istnieją ścisłe wymagania co do ich szerokości, tutaj głównym kryterium może być gust samego inwestora.

Okno jest istotnym elementem, który wpływa nie tylko na doświetlenie poddasza, ale także na jego wentylację. Przyjmuje się, że powierzchnia szyb nie powinna być mniejsza niż 1/10 powierzchni podłogi, a maksymalnie wystarczyć powinna 1/8 powierzchni. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie okien oraz ich liczba. Lepsze doświetlenie poddasza uzyska się, montując kilka mniejszych okien, niż wstawiając jedno większe o zbliżonej powierzchni szyby.

Typy okien i ich parametry

Okna połaciowe, czyli montowane w dachu, różnią się między sobą m.in. sposobem otwierania. Ten ma zaś decydujący wpływ na wygodę użytkowania. Można wybierać spośród okien uchylnych, zamykanych lub otwieranych za pomocą klamki w dolnej części obrotowego skrzydła, które to można przechylać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. W tym ostatnim przypadku oś obrotu skrzydła znajduje się na jego środku, w przeciwieństwie do tego, jak wygląda to w przypadku okien obrotowych wysokoosiowych (oś na wysokości 2/3 skrzydła). Inne opcje to okna obrotowo-uchylne (dwie osie obrotu, otwierane jako uchylne lub jako obrotowe - do wyboru), rozwierane (otwierane na zewnątrz), nierozwierane (jedynie do doświetlania pomieszczeń) oraz kolankowe (montowane w ścianie kolankowej, połączenie okna pionowego z połaciowym).

Wybierając okna na poddasze, należy również zwrócić uwagę na ich parametry technicznie. Ważna jest ich izolacyjność cieplna. W tym przypadku producenci podają współczynnik przenikania ciepła. Kolejnym ważnym parametrem jest izolacyjność akustyczna, wiążąca się z poziomem ochrony przed dźwiękami otoczenia (jeśli budynek znajduje się przy ruchliwej drodze, warto zadbać o jak najwyższy współczynnik).

Poddasza stają się coraz popularniejszą przestrzenią mieszkalną, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w kamienicach. Odpowiednia adaptacja takich przestrzeni stanowi warunek ich komfortowego użytkowania, na co niemały wpływ mają także odpowiednio dobrane oraz właściwie zamontowane okna.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz