Artykuł sponsorowany

Jak dobrze mieć w domu kominek!

Jak dobrze mieć w domu kominek!

Marzeniem wielu ludzi jest miły, gościnny dom, w którym rodzina gromadzi się wokół ciepłego kominka. Buzujący ogień działa niezwykle uspokajająco, dzięki niemu wytwarza się we wnętrzu przyjemna, przytulna atmosfera. Warto pomyśleć o kominku!

Ważny element domu

Dom to Twoja ostoja, chcesz, by był schronieniem bezpiecznym i pięknie zaaranżowanym. Miejscem tutaj najważniejszym może być piękny salon z kominkiem. Warto wiedzieć, że istnieją kominki idealnie pasujące do każdego stylu, jest duży wybór, możesz zamontować kominek zarówno rustykalny, jak i nowoczesny. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym spala się drewno kominkowe, jest bardzo miłym doznaniem, całe wnętrze wypełnione jest leśnym, naturalnym zapachem. Warto wiedzieć, że spalanie drewna jest znacznie mniej szkodliwe niż spalanie węgla.

Ogrzewanie kominkowe może stać się głównym źródłem ciepła lub też może stanowić tylko jego znakomite dopełnienie. Jeśli wystąpi nagła awaria centralnego ogrzewania, kominek okaże się świetnym wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji.

Warto przemyśleć miejsce zamontowania kominka, powinien znajdować się jak najbliżej komina i musi być tam swobodny dostęp do powietrza. Kanapę i fotele należy ustawić w optymalnej od niego odległości, przestrzeń między kominkiem a miejscami siedzącymi nie powinna być ani za duża, ani zbyt mała.

Ze względu na źródło energii wyróżnia się kominki gazowe, elektryczne i na paliwo stałe. Zdecydowanie najkorzystniej prezentuje się kominek na drewno, tworzy  też znakomitą, aromatyczną atmosferę w domu. Taki kominek najlepiej opalać drewnem liściastym. Wydziela ono stosunkowo mało olejków żywicznych, które powodują częste zapychanie się przewodów kominowych. W sprzedaży można także znaleźć sprasowane wióry drzewne, tzw. brykiety RUF. To bardzo wygodna forma opału, łatwa w transporcie i składowaniu.

Jak dbać o kominek

Odpowiednia obsługa kominka pochłonie trochę czasu i pracy – składają się na nią czynności związane z rozpalaniem i podtrzymywaniem ognia, a także czyszczeniem kominka. Przepisy mówią, że trzeba usuwać sadzę z przewodu kominowego przynajmniej cztery razy w roku.

Raz w roku należy sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby, zbadać regulatory wlotu powietrza i szybra oraz blokadę drzwiczek. Niesprawne uszczelki trzeba wymienić, ale należy uważać, by podczas montażu nie naprężać ich zbytnio, ponieważ mogą tracić elastyczność, a wtedy nie będą działać dobrze. Ruchome części wkładu (zamknięcia drzwi, manetki szybra i mechanizm podnoszenia) trzeba nasmarować, można do tego użyć np. specjalnego smaru żaroodpornego. Elementy metalowe kominka  czyści się specjalnymi środkami do polerowania metalu.

W okresie jesienno-zimowym godziny spędzone przy domowym kominku okażą się najmilszym, pełnym spokoju czasem. Firma Madar. Salon kominkowy posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży kominków. Swoim klientom udziela fachowych rad i świadczy wszelką pomoc. Jeśli chcesz mieć wspaniały kominek, skontaktuj się szybko z firmą Madar!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz