Artykuł sponsorowany

Izolacja z wełny mineralnej w nowej technologii

Izolacja z wełny mineralnej w nowej technologii

Ocieplanie budynków mieszkalnych, gospodarskich czy przemysłowych jest podstawowym warunkiem oszczędności ciepła, a tym samym pieniędzy. W izolacji stosuje się różne nowoczesne materiały, wśród których ważne miejsce zajmuje wełna mineralna.

Stary materiał po nowemu

Wełna mineralna stosowana jest w izolacji termicznej budynków od bardzo dawna, jednak współcześnie, w okresie ciągłego poszukiwania nowych, lepszych i bardziej efektywnych materiałów, przeszła ona ewolucję, wchodząc w nowy etap technologiczny. Sam produkt jest efektem przetapiania skał mineralnych w bardzo wysokich temperaturach i mieszania ze specjalnymi żywicami, dzięki czemu następuje proces rozwłókniania. Stosowane przez lata produkty przyjmowały zazwyczaj formę bloków, mat lub płyt, które można było przycinać i kształtować stosownie do potrzeb. Zaletą takich materiałów jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego wełniane materiały świetnie sprawdzają się przy izolowaniu rurociągów, ciągów instalacyjnych, a także stropów, dachów, podłóg i ścian budynków. Nowoczesna technologia wymaga zastosowania wełny mineralnej w postaci granulatu, który zdecydowanie zwiększa możliwości izolacji.

Metoda nadmuchiwania granulatu

Granulat wełniany nie może być naklejany, przybijany lub w inny fizyczny sposób mocowany do izolowanej powierzchni, natomiast jego niewątpliwą zaletą jest możliwość wydmuchiwania go pod ciśnieniem przez specjalne urządzenia. Stosowane granulaty wykonywane są w znacznym procencie z piasku kwarcowego oraz z recyklingowego szkła, dzięki czemu zmniejszają się koszty ich produkcji. Wyjątkową zaletą tej metody jest bardzo prosty, szybki i przede wszystkim czysty proces aplikacji, bowiem ocieplenie dachu, poddasza czy podłogi można wykonać w zaledwie kilka godzin. Firmy takie jak Izolacje Pluimers Sp. z o.o. wykorzystują do wdmuchiwania specjalne urządzenia pneumatyczne, dzięki którym aplikacja materiału nie wymaga wiele miejsca, a sama wełna może być umieszczona w wyznaczonym miejscu jedynie dzięki niewielkim otworom montażowym. Izolacja sprowadza się do pokrycia powierzchni strychu czy przestrzeni pod podłogą warstwą wełny, która tworzy rodzaj poduszki, oddzielającej od warunków zewnętrznych.

Korzyści z izolowania wełną mineralną

Zalety wełny mineralnej są doskonale znane, bowiem materiał ten stosowany jest z powodzeniem od wielu lat. Podstawowym walorem jest oczywiście izolacja termiczna, jaką zapewnia wspomniany wcześniej niski współczynnik przenikania ciepła. Wełna izoluje również przed hałasem, dlatego budynek z takim ociepleniem pozostaje cichy wewnątrz, nawet jeśli ulokowano go w pobliżu ruchliwej drogi przelotowej. Dużym plusem wełny mineralnej jest jej całkowita neutralność, dzięki czemu może być stosowana bezpiecznie w każdym budynku, nawet tam gdzie mieszkają alergicy. Materiał nie wydziela żadnych substancji, jest ekologiczny, niepalny, odporny na zmiany temperatur, a także nienasiąkliwy i odporny na czynniki biologiczne. Ważną cechą jest bardzo niski stopień osiadania, dzięki któremu izolacja zachowuje swoje parametry nawet po wielu latach. Szacuje się, że w przypadku izolacji budynku wdmuchiwaną wełną mineralną oszczędności na ogrzewaniu wynoszą około 30%  kosztów.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz