Artykuł sponsorowany

Istotna rola tynku w budownictwie

Istotna rola tynku w budownictwie

Staramy się, by temperatura w środku domu była zawsze taka sama, niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, czy upał. To też nasze schronienie przed śniegiem, uciążliwym deszczem czy palącym słońcem. Sam budynek jest jednak narażony na wszystkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Okazuje się, że ochronę domu w dużej mierze stanowi tynk. Jak zatem dobrać odpowiedni?

Zewnętrzna ochrona

Tynk to nakładana na ścianę warstwa z gipsu lub zaprawy. Elewacja chroni dom przed działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od tego, z jakiego materiału zbudowana została ściana, należy wykorzystać konkretny, dostosowany do niej tynk. Tradycyjny idealnie wiąże się z betonowymi lub murowanymi elewacjami. Taki rodzaj tynku wykonany jest z cementu lub mieszanki cementowo-wapiennej. Pierwszy jest stosunkowo trudny do nałożenia, ale ma wysoką odporność na wilgoć. Zwiększone wchłanianie wody spowodowane obecnością wapna to jeden z nielicznych minusów tynków z drugiej grupy. Oba typy nie gwarantują idealnie gładkiej powierzchni – ściana pozostaje chropowata. Oprócz nich, do elewacji wykorzystuje się jeszcze tynki cienkowarstwowe, podkładowe i wygładzające. Nałożenie każdego z nich nie stanowi problemu dla firmy Rem-Mar-Bud Marcin Giermek. Zabezpieczając w ten sposób ściany od ich zewnętrznej strony mamy pewność, że elewacja domu będzie solidna. Dobór odpowiedniego tynku ma więc kluczowe znaczenie w kontekście ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Czy można go stosować również w środku domu?

Gładko i elegancko       

Ściany od wewnętrznej strony też trzeba zabezpieczyć tynkiem. W przypadku konkretnych pomieszczeń dobiera się takie jego rodzaje, by wytrzymywał panujące w pokoju warunki. Najpopularniejszym tynkiem stosowanym we wnętrzach jest gipsowy. Dzięki swoim właściwościom pozostaje gładki po nałożeniu, a jego biały kolor sprawia, że w przypadku późniejszego stosowania na nim jasnych farb, zużyjemy ich zdecydowanie mniej – gips poniekąd spełni w tym przypadku funkcję podkładu. Tynki gipsowe to doskonały wybór do pomieszczeń o umiarkowanej wilgotności. Uważa się je za produkt ekologiczny i zdrowy, bowiem pochłaniają one wilgoć, by potem oddać ją, gdy w danym pokoju jest już zbyt sucho. W ten sposób tworzą specyficzny mikroklimat, w którym czujemy się bardzo dobrze i korzystnie wpływa on na nasze samopoczucie. W przypadku miejsc o zwiększonej wilgotności, takich jak np. łazienki, warto jednak zastosować tynk cementowo-wapienny. Nie tylko są one odporne na takie warunki, ale i trudniej je uszkodzić. Z powodzeniem więc sprawdzą się chociażby w korytarzach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz