Artykuł sponsorowany

Instalacje przemysłowe – stacja redukcji ciśnienia pary

Instalacje przemysłowe – stacja redukcji ciśnienia pary

Para wodna pod ciśnieniem bywa niezbędnym elementem wielu procesów produkcji. Jednak wartość tego ciśnienia nie może być przypadkowa, lecz musi być ściśle dostosowana do konkretnej technologii. Uzyskanie wymaganych parametrów jest możliwe dzięki specjalistycznym stacjom redukcji.

Redukowanie czyli ograniczanie mocy

Jednym z najbardziej popularnych, zrozumiałych dla przeciętnego człowieka przykładów zastosowania pary wodnej pod ciśnieniem są systemy centralnego ogrzewania, przypominające ogólną zasadą działania specjalistyczne instalacje przemysłowe. Para wodna wytwarzana jest w elektrociepłowni lub w lokalnej kotłowni osiedlowej przez podgrzanie medium do temperatury powyżej wrzenia i zmiany stanu skupienia. Ponieważ podczas przesyłu pary następuje jej częściowe wychłodzenie, produkuje się ją w znacznie wyższym ciśnieniu niż wymagane docelowe. Oczywistym jest, że po dotarciu medium do celu znacznie łatwiej jest obniżyć to ciśnienie niż je podwyższyć. Właśnie dlatego dostarczana para wodna ma wyższe parametry od wymaganych. Do ich obniżania służą specjalne reduktory – urządzenia o skomplikowanej konstrukcji składające się z szeregu rur i zaworów z odpowiednimi miernikami. Pozwalają one na osiągnięcie pod kontrolą czujników optymalnego ciśnienia pary.

Przemysłowa stacja redukcyjna

Reduktor ciśnienia pary wodnej stanowi element większego zespołu konstrukcyjnego, jakim jest stacja redukcyjna. Z uwagi na konieczność uwzględnienia w jej budowie bardzo wielu czynników takimi instalacjami zajmują się wyspecjalizowane firmy, do których zalicza się Allia Sp. z o.o. Firmy takie zatrudniają wielu specjalistów z różnych dziedzin inżynierii, potrafiących dokonać odpowiednich wyliczeń i stworzyć projekt, który będzie spełniał wymagania konkretnych warunków technologicznych. W konstrukcji takiej stacji liczy się wiele parametrów. Ten najważniejszy to rodzaj medium, bowiem nie zawsze jest nim woda, a różne związki chemiczne wymagają specjalnych rur, odpornych na ich działanie. Istotne jest też ciśnienie wejściowe, czyli to, jakim wyróżnia się medium dostarczane przez producenta, oraz ciśnienie, jakie ma być uzyskane na wyjściu. Stacja redukcyjna wytrzymałością konstrukcji i materiałów musi być dostosowana do rodzaju i ciśnienia medium wykorzystywanego w konkretnym procesie technologicznym.

Elementy składowe stacji redukcyjnej

Budowa stacji redukcji ciśnienia pary uzależniona jest od wielu czynników, ale ogólna zasada stosowana w takich konstrukcjach jest podobna. Poza systemem rur wykonanych ze stali kwasoodpornej niezbędne są w niej takie elementy, jak mechaniczny zawór redukcyjny regulujący ciśnienie, zawór bezpieczeństwa, separator służący oddzielaniu kondensatu od zanieczyszczeń, armatura odcinająca oraz aparatura pomiarowa. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana stacja redukcji ciśnienia pary może nie tylko zmniejszać to ciśnienie na wylocie, ale również odpowiadać za utrzymanie go na stałym poziomie, jeśli dostarczane medium jest niestabilne i ma skłonność do wahań. Każda taka stacja redukcyjna projektowana jest i tworzona z przystosowaniem do unikalnych warunków konkretnego zakładu pracy i procesu technologicznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz