Artykuł sponsorowany

Instalacja elektryczna bez puszek – w czym jest lepsza od tradycyjnej?

Instalacja elektryczna bez puszek – w czym jest lepsza od tradycyjnej?

Tak zwana bezpuszkowa instalacja elektryczna to coraz popularniejsze rozwiązanie. Od tradycyjnej różni się brakiem tak zwanych puszek w ścianach, gdzie znajdują się połączenia przewodów. Tego typu instalacje są coraz chętniej wykonywane przez elektryków. Czy są bezpieczne? Jakie są ich wady i zalety? Czy warto zdecydować się na taką instalację, czy lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania?

Instalacja elektryczna bez puszek – zalety

Brak puszek w ścianach ma wiele zalet – przede wszystkim miejsca połączenia przewodów nie kłują w oczy, szpecąc wygląd wnętrza. Wydawać się to może drobiazgiem, jednak to prawdziwy koszmar dla estetów i perfekcjonistów. Co więcej, w przypadku awarii do tradycyjnej puszki połączeniowej trzeba się dostać, niszcząc farbę lub tapetę, albo skuwając tynk. Instalacja bezpuszkowa rozwiązuje ten problem, wszystkie połączenia umieszczając bezpośrednio w gniazdach i wyłącznikach. Kontrola lub naprawa są więc ułatwione.

Instalacja bezpuszkowa pozwala również na oddzielenie obwodów o różnym przeznaczeniu, dzięki czemu rzadziej występują awarie z powodu przegrzania. Ta metoda jest również bardziej ekonomiczna, jeśli chodzi o prowadzenie przewodów. Zwykle te od gniazdek prowadzi się pionowo w dół do przestrzeni przypodłogowej, a te od włączników biegną pod samym sufitem. Dzięki temu większość powierzchni ścian pozostaje do dowolnej aranżacji.

Instalację bezpuszkową również trudniej „zepsuć”. Połączenia przewodów sprawiają o wiele mniej kłopotu i są prostsze w wykonaniu. Nie trzeba ich bowiem wykonywać w puszkach umieszczonych wysoko pod sufitem, w niewygodnej pozycji i z ograniczoną widocznością. To dlatego wielu elektryków z przyjemnością montuje ten typ instalacji. Dobry fachowiec, jak na przykład firma Keltro Energy Sp. z o.o. z Częstochowy, zadba również, aby była ona zarówno bezpieczna, jak i funkcjonalna.

Instalacja bezpuszkowa czy tradycyjna?

Mimo iż zalety instalacji bezpuszkowej są raczej niepodważalne, to wciąż stosuje się także tradycyjne rozwiązania. Głównym tego powodem jest przyzwyczajenie bardziej doświadczonych elektryków do dawnych metod. Wadą rozwiązania bezpuszkowego może być jednak jego cena – jest ono bowiem wyraźnie droższe.

Jaką więc instalację elektryczną wybrać? Zalety instalacji bezpuszkowej to między innymi:

  • wygoda instalacji i użytkowania,
  • mniejsza awaryjność,
  • łatwiejsza diagnostyka i usuwanie usterek,
  • większa estetyka,
  • większa swoboda aranżacji wnętrza,
  • łatwiejsze wprowadzanie zmian w instalacji, dodawanie kolejnych gniazd itp.

Decyzja należy do Ciebie, jednak eksperci zgadzają się co do tego, że bezpuszkowa instalacja to przyszłość i rozwiązanie praktycznie bez wad. Zdecydowanie warto zainteresować się taką metodą prowadzenia przewodów. Pamiętaj jednak, że instalację elektryczną może wykonywać jedynie elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz