Artykuł sponsorowany

Budowa domu – etap pomiarów geodezyjnych

Budowa domu – etap pomiarów geodezyjnych

Budowa domu to bardzo szczegółowy i długotrwały proces zakładający wiele etapów. Samo wynajęcie biura architektonicznego, rzeczoznawcy nieruchomości, a także firmy ciesielsko-dekarskiej nie wystarcza. Aby dom w odpowiedni sposób mógł zostać zbudowany na działce – według wszelkich norm – należy wynająć geodetę! Bez odpowiednich map działki oraz pomiarów geodezyjnych terenu możesz zapomnieć o budowie własnego domu.

Pomiary działki – uregulowanie granic i działania projektowe

Jeśli kupujesz działkę, ale jej granice nie są uregulowane, bezsprzecznie musisz prosić o pomoc geodetę. Uregulowanie granic działki przy jej zakupie jest bardzo ważną kwestią – jeśli nie jest ona precyzyjnie wyliczona, o jej wskazanie będziesz musiał prosić geodetę. Kolejnym etapem pracy wraz z geodetą jest proces projektowania budynku. Muszą zostać opracowane mapy do celów projektowych. Warto wiedzieć, że tego typu mapa to jeden z najważniejszych załączników w dużym stosie dokumentów, które należy złożyć w urzędzie, aby uzyskać pozwolenie na budowę – to jak duża jest działka i jaki ma kształt określa również możliwe jej wykorzystanie: na budowę domu jednorodzinnego, wielorodzinnego czy szeregowego. Mapa do celów projektowych powinna mieć skalę 1:500, dzięki czemu biuro architektoniczne w sposób prawidłowy naniesie na mapę fundamenty budynku, a także przebieg wszystkich istotnych instalacji: kanalizację, wodociągi, sieć telekomunikacyjną, a także system gazowy. Warto pamiętać również o wyborze odpowiedniego geodety. Wybieraj takich geodetów jak Winnicki Zbigniew. Usługi geodezyjne – miejsca zatrudniające wyspecjalizowanych ekspertów, wykorzystujących najnowszej generacji odbiorniki GPS w systemie ASG-EUPOS – Altus, tachimetry GEODIMETER 620 Pro, a także precyzyjne programy obliczeniowe w wersji cyfrowej!

Działania geodezyjne w terenie

Ten etap jest szczególnie ważny – i rozpoczyna proces budowy domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zadaniem geodety jest wytyczenie – naniesienie – na rzeczywistą powierzchnię działki zarysu Twojej budowli. Wybierając najlepszych geodetów, będziesz miał pewność, że wszystkie dane i obliczenia zaprojektowane przez architekta zostaną naniesione w terenie w odpowiedni sposób. Jeśli projekt zakłada, że elewacja domu ma znajdować się ku północy, dziesięć metrów od ogrodzenia, to z dokładnością do centymetra geodeta wytyczy przebieg budowli. Pamiętaj, nie jesteś w stanie sam dokładnie określić obrysu domu w terenie – jeśli to zrobisz, poniesiesz ogromne koszty za własne błędy! Pomiary geodezyjne to bardzo skomplikowane obliczenia – dokonuje się między innymi pomiarów przestrzennych: kątów względem fundamentów oraz nachylenia terenu. Zadaniem geodety jest określenie przebiegu wszystkich przyłączy (instalacji i systemów na działce). Etap kolejny pracy geodety to mapy powykonawcze. Po raz kolejny muszą zostać dokonane odpowiednie pomiary – w momencie już zaawansowanych prac budowlanych. Normy mówią o tym, że geodeta musi pojawić się na Twojej działce jeszcze przed zasypaniem poszczególnych systemów instalacyjnych. Ostatni etap zakłada mapę powykonawczą całego budynku oraz jego systemów – w stanie surowym. Jest to dokument wymagany przy zdaniu budynku do zamieszkania oraz przy potencjalnych przeróbkach i remontach. W razie sprzedaży budynku wraz z działką jest to bezwzględnie wymagane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz