Artykuł sponsorowany

Etapy powstawania zielonego dachu

Etapy powstawania zielonego dachu

Zielone dachy mają szereg bardzo znaczących korzyści. Przede wszystkim są odpowiedzią na stale rosnące potrzeby zazieleniania miejskich aglomeracji, niwelują ilość unoszącego się w powietrzu kurzu oraz ograniczają hałas. W jaki sposób jednak powstają zielone dachy, które później umieszczane są na budynkach? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Ekstensywne systemy zielonego dachu

Żeby poznać dokładną charakterystykę systemów zielonego dachu, warto na początku poznać ich rodzaje, które rozróżnia się ze względu na sposób montażu, rodzaju budowy oraz zróżnicowanym doborze umieszczonej na nich roślinności. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Green Flor, która specjalizuje się w hodowli i umieszczaniu na dachach ekstensywnych systemów zielonych dachów: Obecnie stosuje się trzy rodzaje systemów zielonego dachu, obejmujące intensywne zazieleniania, uproszczone intensywne zazieleniania oraz zazielenienia ekstensywne. Nasza firma specjalizuje się w tym ostatnim, ponieważ daje najlepsze rezultaty. W porównaniu ze swoimi poprzedniczkami systemy ekstensywne nie wymagają bowiem po położeniu intensywnej pielęgnacji i nawożenia. Na dachu umieszcza się już gotowy produkt, złożony ze starannie dobranych gatunków roślin, który wcześniej powstaje w naszych hodowlach. Tym samym otrzymujemy bezobsługowy dach zielony.

Jak powstają zielone dachy

Każdy system zielonego dachu musi najpierw zostać starannie zaprojektowany i dobrany pod możliwości danego budynku oraz pod występujące warunki klimatyczne i pogodowe. Projektowanie ekstensywnych systemów zielonych dachów obejmuje więc takie elementy, jak dobór odpowiedniej roślinności – przede wszystkim rozchodników, ziół i traw oraz warstwy wegetacyjnej, na której zostaną one umieszczone. Należy również pamiętać, że ciężar tych elementów musi być idealnie dostosowany do możliwości dachu, na którym zostaną one umieszczone, tak aby nie było ryzyka, że po pewnym czasie dach się zapadnie. Na tym etapie trzeba wziąć pod uwagę również rozwój roślinności, ponieważ nawet ekstensywne systemy zielonych dachów podlega naturalnym procesom wegetacji i właściwą formę wegetacyjną uzyskają dopiero po kilku latach od ułożenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz