Artykuł sponsorowany

Elektrownie fotowoltaiczne jako nowoczesne i ekologiczne źródło energii

Elektrownie fotowoltaiczne jako nowoczesne i ekologiczne źródło energii

Jeszcze kilkanaście lat temu odnawialne źródła energii w Polsce nie należały do tych najbardziej popularnych, a widok paneli fotowoltaicznych lub elektrowni wiatrowych wzbudzał sensację. Dziś na szczęście coraz więcej osób docenia coraz bardziej dostępną możliwość wykorzystania wiatru lub promieni słonecznych do pozyskania ciepła lub energii elektrycznej.

Promienie słoneczne w służbie człowieka

Elektrownie fotowoltaiczne to, jak twierdzi większość ekspertów, jedno z najbezpieczniejszych źródeł energii elektrycznej na świecie. U podstaw ich działania leży zjawisko fotoelektryczne, za objaśnienie którego w 1921 r. Albert Einstein otrzymał Nagrodę Nobla. Fotowoltaika umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Zdecydowana większość ogniw wykonana jest z krzemu. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, dzięki którym uzyskujemy energię cieplną, elektryczność pochodząca z ogniw fotowoltaicznych umożliwia zasilanie wielu urządzeń, w tym również stanowiących źródło ogrzewania. Elektrownie tego typu to źródło czystej energii pozwalające ograniczać emisję dwutlenku węgla, ale także dające możliwość obniżenia rachunku za energię lub generowania dodatkowego zysku z jej sprzedaży. Warto pamiętać również, że właściwe projektowanie elektrowni fotowoltaicznych to podstawa bezobsługowego i praktycznie bezawaryjnego korzystania z tego systemu. Zalety paneli fotowoltaicznych to ich żywotność (nawet 25 lat), bezgłośna praca oraz ich biodegradowalność. Systemy tego typu najczęściej montowane są na dachach, ale możliwe jest także wykonanie instalacji naziemnej. W zależności od sposobu gospodarowania wytworzoną energią elektryczną wyróżnić można elektrownie autonomiczne lub sieciowe. W pierwszym przypadku autonomiczny system fotowoltaiczny pozwala na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, dzięki wytworzeniu jej wyłącznie ze słońca i wykorzystanie do pokrycia całkowitego zapotrzebowania. Stosowane są one najczęściej tam, gdzie nieopłacalna jest budowa linii energetycznej. W kolei instalacje fotowoltaiczne zintegrowane z siecią służą do komercyjnej produkcji energii elektrycznej, sprzedawanej do sieci publicznej.

Projekt i wykonanie warto zlecić specjalistom

Systemy umożliwiające otrzymanie energii elektrycznej z promieni słonecznych stają się coraz popularniejsze w Polsce. Dzięki temu zwiększa się także liczba firm, których zakres działalności obejmuje wspieranie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Jednym z liderów w tej branży jest Solarprojekt Construction Sp. z o.o. z siedzibą w Radomsku. Specjalizują się oni w projektowaniu i wykonawstwie elektrowni fotowoltaicznych. Oferują również sprzedaż elementów systemu takich jak moduły fotowoltaiczne, inwertery oraz elementy montażowe. W ramach swych działań zajmują się także przygotowaniem i budową infrastruktury obejmującą przystosowanie terenu pod budowę elektrowni, systemy oświetlenia i monitorowania terenu oraz ogrodzenie terenu elektrowni fotowoltaicznej. Solarprojekt Construction to doświadczenie nabyte podczas montażu ponad 50 małych elektrowni, wykwalifikowani pracownicy oraz nowoczesne narzędzia i systemy.

Zalety instalacji fotowoltaicznych, do których zaliczyć należy ekologię, oszczędność, trwałość oraz prostotę eksploatacji sprawiają, że mogą one w niedługim czasie stać się realną konkurencją dla tradycyjnych systemów energetycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz