Artykuł sponsorowany

Ekologiczne kotły węglowe? To możliwe

Ekologiczne kotły węglowe? To możliwe

Ogrzewanie naszych domów jest kosztowne zarówno dla nas samych, jak i dla środowiska. Dlatego wciąż staramy się znaleźć bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Wysoka wydajność, bezobsługowość i jak najczystsze spaliny – do tego stale dążymy, aby odciążyć środowisko. Czy węgiel może być ekologicznym rozwiązaniem? Sprawdźmy, co oferują nowoczesne kotły węglowe.

Wady opalania węglem

Węgiel kojarzy nam się jako „najbrudniejszy” ze sposobów ogrzewania budynków. Jego wydobycie jest drogie i niszczy całe ekosystemy. Transport i przechowywanie są uciążliwe, podobnie jak konieczność ciągłej kontroli spalania i dbania o ogień od momentu rozpalenia aż po wygaszenie. Węgiel brudzi, a jego spaliny nie tylko nieprzyjemnie pachną – są też pełne niezdrowych substancji i pyłów. Wszystko to zawisa w powietrzu i jest przez nas wdychane, przyczyniając się do pogarszania zdrowia osób przebywających stale w pobliżu kominów. Widać to wyraźnie w zimowe wieczory, kiedy całe osiedla spowija ciężki węglowy dym o charakterystycznym zapachu.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tyle sam węgiel, co sposób, w jaki się go używa. Przestarzałe kotły to ogromne marnotrawstwo energii przy jednoczesnej dużej emisji spalin. Im wydajniejszy kocioł, tym więcej ciepła i mniej spalin. Dawniejsze technologie nie umożliwiały wykorzystania całego energetycznego potencjału paliwa. Skutkowało to zawyżonym użyciem (a więc marnowaniem) węgla, dużą ilością popiołu oraz wysoką emisją spalin.

Dlaczego nowoczesne kotły węglowe są ekologiczne?

Sytuacja zmienia się jednak diametralnie wraz z wprowadzeniem do ciepłownictwa inteligentnych technologii. Nowoczesne ekologiczne piece węglowe oferują zupełnie nową jakość zarówno pod względem ekologii, jak i komfortu użytkowania.

Co szczególnie ważne z perspektywy dbałości o środowisko, to to, że w kotłach nowej generacji węgiel jest spalany w sposób bardziej wydajny. Współczesny kocioł wydobywa z węgla więcej energii, spala go dokładniej. To sprawia, że łatwiej uzyskać efekt porównywalny do starych kotłów przy mniejszej ilości węgla, a jednocześnie powstaje mniej popiołu, spaliny zaś są czystsze. Przekłada się to na niższe koszty opału, a w skali globalnej – gdyby nowoczesne kotły stały się standardem – można by było zmniejszyć wydobycie tego nieodnawialnego przecież surowca.

Nowoczesne kotły węglowe to nie tylko ekologia, ale też wysoki komfort użytkowania. Sterowane elektronicznie urządzenia obsługują się niemal same. Utrzymują niezmienną temperaturę, co jest bardzo korzystne dla domowników oraz budynku. Dzięki podajnikom węgiel sam dokłada się do kotła – wystarczy rozpalić. Udogodnień tego typu jest więcej i różnią się one w zależności od modelu. Szeroki wybór ekologicznych kotłów węglowych można znaleźć na http://www.metalteres.com.pl/.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz