Artykuł sponsorowany

Drzwi wejściowe – jak je wybrać?

Drzwi wejściowe – jak je wybrać?

Drzwi wejściowe to podstawa wyposażenia każdego mieszkania. Dlatego do wyboru konkretnego modelu należy podejść z rozwagą. Sprawdź, czym powinny się charakteryzować drzwi wejściowe. Pamiętaj, że cena to nie jedyne kryterium, od którego uzależnia się ostateczną decyzję.

Liczy się bezpieczeństwo

Drzwi wejściowe stanowią barierę uniemożliwiającą osobom niepowołanym wtargnięcie do wnętrza mieszkania. Dlatego niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na to, by drzwi wejściowe były odpowiednio wytrzymałe, a przy tym charakteryzowały się odpornością na uszkodzenia. Ważna jest obecność m.in. wręgu francuskiego (od strony zawiasów), który zapobiega wyważeniu. Pozwala to wydłużyć czas sforsowania drzwi, a hałas pojawiający się w związku z próbą wyważenia zwykle zwraca uwagę sąsiadów.

Wybierając drzwi wejściowe, warto postawić na modele z certyfikatami bezpieczeństwa oraz należące do klasy 3 lub 4. Istotne znaczenie ma również posiadanie przez drzwi takich elementów jak:

  • tabliczka znamionowa z nazwą firmy, rokiem produkcji, klasą oraz numerem atestu,
  • minimum trzy zawiasy,
  • atestowane zamki,
  • rygle antywłamaniowe w pionie.

Zadbaj o komfort akustyczny

Drzwi wejściowe powinny także zapewniać optymalny komfort akustyczny. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na izolację akustyczną, dzięki której przebywanie w mieszkaniu jest jeszcze większą przyjemnością.
Izolacyjność akustyczna jest parametrem wyrażanym w decybelach (dB). Im wyższa jest ta wartość, tym mniej hałasu będzie dostawać się do mieszkania z zewnątrz. Specjaliści podkreślają, że dla drzwi wejściowych izolacyjność akustyczna wynosząca 30 dB jest wartością optymalną.
Mając na uwadze komfort akustyczny, warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrany model to drzwi przylgowe oraz czy posiadają dobrą uszczelkę na skrzydle lub ościeżnicy.

Zapewnij komfort termiczny

Rolą drzwi wejściowych jest nie tylko zabezpieczenie mieszkania przed dostępem osób niepowołanych. Ich zadanie polega także na zapewnieniu komfortu cieplnego, dlatego koniecznością jest wybór pod kątem współczynnika przenikania ciepła (U). Eksperci z PHU Oskar Adam Nalejski podkreślają, że najlepsza wartość oscyluje wokół 2,6 W/(m2*K). Istotne jest to, by podana wartość dotyczyła drzwi jako całości, a nie tylko wybranych elementów.
Zwróć uwagę na wymiary

Wybierając drzwi wejściowe, weź pod uwagę odpowiedni rozmiar. Właściwie dobrana szerokość przekłada się na funkcjonalność. Zaleca się, by szerokość była nie mniejsza niż 90 cm (przy założeniu, że otwór pod drzwi jest szerszy o 12-15 cm). Wysokość natomiast powinna wynosić co najmniej 201 cm (otwór do wstawienia drzwi powinien być wyższy o 6-7 cm).

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwy. Warto więc skorzystać z oferty rekomendowanych firm – ich pracownicy służą pomocą, doradzając konkretne rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami i potrzebami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz