Dom inteligentny a tradycyjny

Dom inteligentny a tradycyjny

Tradycyjne domy stają się coraz bardziej nowoczesne dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń i stylowego designu. Ich mieszkańcy wykonują szereg codziennych czynności związanych z użytkowaniem elektroniki. Naciskanie przycisków, włączanie, przełączanie czy używanie pilota są konieczne do codziennego funkcjonowania. Sytuacja ma się inaczej w przypadku korzystania z systemu inteligentnego domu.

Strony www Strony www

Funkcjonalność

Podstawową różnicą pomiędzy domem inteligentnym a tradycyjnym jest zastąpienie szeregu czynności odpowiednim oprogramowaniem. Zamiast podnosić rolety, uchylać okno, włączać ekspres i regulować klimatyzację, wystarczy nacisnąć jeden przycisk. W domu tradycyjnym wszystko wykonuje się manualnie. Temperatura w pomieszczeniach, zamknięte drzwi wejściowe czy wyłączone żelazko to kwestie, o których należy zawsze pamiętać. Jeżeli jednak budynek posiada instalację inteligentnego domu, urządzenia włączają się i wyłączają automatycznie. Dom tradycyjny potrzebuje obecności właściciela, podczas gdy inteligentny sam reaguje na warunki panujące wewnątrz i na zewnątrz. Dodatkową zaletą nowoczesnego mechanizmu jest możliwość stałego dostępu do domu, nawet jeśli mieszkańcy przebywają w innym mieście. Jest to możliwe dzięki zdalnemu sterowaniu. Można do tego celu używać telefonu lub laptopa jeśli urządzenia mają dostęp do sieci WiFi.

Bezpieczeństwo

Mieszkańcy tradycyjnego domu nie mają pewności, co dzieje się w budynku, kiedy znajdują się poza nim. Dom inteligentny pozwala nam na stały dostęp do obrazu z kamer. Dodatkowo, jeśli w domu będzie miała miejsce niepokojąca sytuacja, użytkownik zostaje o tym poinformowany wiadomością SMS. Umożliwia to natychmiastową interwencję w razie nieszczęśliwych wypadków. Pozostawienie dziecka bez opieki nie jest zatem tak stresującą kwestią, jak w przypadku domu tradycyjnego. Tym bardziej, że użytkownik ma możliwość ustalenia dostępu do poszczególnych urządzeń przez wybrane osoby. Dodatkowo system może interweniować w przypadku pożaru. Najpierw powiadomi właścicieli o zagrożeniu, następnie uruchomi alarm, a oświetlenie w całym domu zacznie mrugać. Dzięki temu obiekt zwróci uwagę sąsiadów, którzy mogą wezwać straż pożarną. Następnie system otworzy wszystkie okna i włączy klimatyzację. Nawiewy zostają wyłączone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Uruchomione zostaną punkty świetlne, wskazujące drogę ewakuacyjną, równocześnie otworzą się zamki w drzwiach.

Oszczędność

Z reguły mieszkańcy nie zwracają uwagi na to, czy za każdym razem wyłączają światło, gdy wychodzą z pomieszczenia. System inteligentnego domu jest wyposażony w czujniki ruchu, dzięki którym oświetlenie wyłącza się automatycznie, gdy pomieszczenie jest puste. Ogrzewanie i klimatyzacja są natomiast zawsze dopasowane do temperatury, panującej wewnątrz. Niektóre firmy w swojej ofercie mają nawet opcję bieżącego monitorowania zużycia energii przez poszczególne instalacje.

Inteligentne domy cieszą coraz większą popularnością. Nadają się zarówno do luksusowych apartamentów, jak i nowoczesnych budynków publicznych. Zakres ich funkcjonalności zależy od upodobań klienta.

Opracowanie:
Joanna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także