Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zlecić badania geotechniczne przed budową domu?

Dlaczego warto zlecić badania geotechniczne przed budową domu?

Rozporządzenie MSWiA z 24.09.1998 r. to akt prawny, który kwalifikuje budownictwo jednorodzinne do tzw. pierwszej kategorii obiektów, co oznacza, że badania geotechniczne w większości przypadków nie są wymagane podczas budowy domu jednorodzinnego. Nawet jednak, gdy nie narzuca ich prawo, warto sięgnąć po taką ekspertyzę, aby upewnić się, że budynek będzie stabilny przez kilkadziesiąt lat, a piwnicy nie grozi zalanie.

Badanie geotechniczne w świetle prawa

Stawianie budynków jednorodzinnych nie wymaga szczegółowych ekspertyz pod warunkiem, że są one budowane na w miarę stabilnym, „normalnym” gruncie. Od tej reguły istnieją wyjątki, do których zalicza się chociażby uwzględnienie takich wymagań w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Podstawową zasadą podczas wznoszenia jakiegokolwiek obiektu na działce jest skorelowanie tej inwestycji z planami władz lokalnych. Dlatego należy sprawdzić, czy nie narzucają one inwestorowi również ekspertyzy geologicznej.

Inną podstawą do zlecenia takiego badania jest stawianie budynku na gruncie o specyficznych parametrach. Dotyczy to zarówno terenów podmokłych, jak i piaszczystych,
o mniejszej stabilności. Planując budowę domu, warto wiedzieć, że znacznie większe obostrzenia w tym zakresie dotyczą budynków podpiwniczonych.

Co zapewnia ekspertyza geotechniczna terenu podmokłego?

Dla większości osób nie jest tajemnicą, że stabilność budynku zależy od jego fundamentów. Jeśli są one zbyt płytko osadzone lub za słabe, po kilka latach ściany mogą zacząć pękać, a budynek przechyli się, osunie, a może nawet zawali. Jeśli obiekt lokowany jest na stabilnym, skalistym podłożu, jakość fundamentów nie jest tak istotna, jednak w przypadku domów na luźnych, sypkich gruntach są one gwarantem bezpieczeństwa. Jeśli natomiast teren działki jest stale wilgotny, warto sprawdzić, co jest tego przyczyną. Badanie geotechniczne pozwala:

  • ustalić warunki wodno-gruntowe,
  • określić poziom wody i ocenić jego wahania,
  • stwierdzić, czy woda jest zatrzymywana przez twarde podłoże czy stanowi efekt wysokiego poziomu wód gruntowych,
  • określić, czy teren nadaje się do wybudowania piwnicy,
  • ustalić, w którym rejonie działki warunki do budowy są najlepsze.

Przeprowadzenie badania wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu, dlatego konieczne jest zlecenie tego zadania wykwalifikowanym geotechnikom. W takich zleceniach specjalizuje się między innymi Adrium. Pracownia Geologiczna.

Dokumentacja geotechniczna

Efektem pracy geotechników jest odpowiednio przygotowana dokumentacja. Uwzględnia ona dane ze wszystkich wykonanych odwiertów, których liczba zależy od wielkości działki i możliwości finansowych zleceniodawcy. Za minimum do uzyskania miarodajnych wyników uważa się trzy odwierty. Ponieważ opłaty nalicza się za każdy z nich, większość klientów ogranicza się do tego minimum. W rzeczywistości im jest ich więcej, tym precyzyjniejsze określenie przydatności podłoża. Przygotowana dokumentacja geotechniczna jest informacją dla inwestora, projektanta czy ekipy wykonawczej, ponieważ nie ma obowiązku składania jej w urzędzie. Składa się ona z części opisowej i zestawu rysunków technicznych. Obowiązkowym jej elementem są wnioski, które stanowią podstawę projektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz