Artykuł sponsorowany

Czym jest obudowa berlińska?

Czym jest obudowa berlińska?

Zabezpieczenia wykopów pod fundament można dokonać za pomocą wielu konstrukcji tymczasowych. Jedną z nich jest obudowa berlińska, której relatywnie niewielki koszt i łatwość kształtowania zaskarbiły dużą popularność w polskim budownictwie. Oczywiście ma też ona swoje wady i doświadczona ekipa zajmująca się fundamentami wie, kiedy można ją zastosować. Warto jest poznać podstawową metodologię stojącą za dobrym wyborem.

Charakterystyka obudowy berlińskiej

Zlecając prace związane z fundamentami firmie wyspecjalizowanej w tej dziedzinie – jak Miniekt sp. z o. o. – nie mamy się w zasadzie czym martwić. Bardziej dociekliwi z nas z pewnością będą na bieżąco z każdym etapem budowy. By nie zasypywać ekipy budowlanej pytaniami, warto zgłębić wiedzę na własną rękę. Również tę dotyczącą zabezpieczenia wykopów. Obudowa berlińska jest jedną z najczęściej wykorzystywanych do tego celu i najprostszych konstrukcji. Składa się elementów pionowych – słupów, oraz poziomych – opinki. Te pierwsze wykonane są najczęściej z dwuteowników lub ceowników stalowych, rzadziej żelbetowych. Osadza się je, wbijając w grunt lub umieszczając w uprzednio wywierconym otworze wypełnionym betonem lub inną substancją o właściwościach twardniejących. Oczywiście takie wypełnienie stosuje się poniżej poziomu planowanego wykopu. Element poziomy, czyli opinkę, przeprowadza się między słupami, raz przy razie. Zazwyczaj ma ona formę drewnianych krawędziaków, rzadziej stalowych czy żelbetowych. Montażu opinki dokonuje się w kilku etapach, w zależności od głębokości wykopu odsłaniającego kolejne warstwy gruntu.

Przeciwwskazania do zastosowania obudowy berlińskiej

Jak łatwo zrozumieć, powstała w ten sposób obudowa berlińska nie spełni swojego zadania w gruntach łatwo się osypujących, do których należą np. piaski jednofrakcyjne. Obudowa taka nie umożliwia też dokładnego dopasowania do krawędzi wykopu, co prowadzi do nieuniknionego przemieszczenia gruntu za obudową. Dlatego nie powinno się jej stosować w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących już budynków i innych obiektów. Jeśli musimy wykonać wykop w takich warunkach, lepiej jest zastosować obudowę z torkretu. Co ważne, obudowę berlińską stosuje się zazwyczaj tylko do poziomu wód gruntowych, nie głębiej. Nie jest bowiem szczelna, co może sprawić, że do wnętrza wykopu wraz z wodą dostanie się grunt zza obudowy. Odpowiedniej oceny i wyboru obudowy dokonuje oczywiście firma robót fundamentowych, której powierzymy to odpowiedzialne zadanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz