Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o geodezyjnym podziale działki?

Co warto wiedzieć o geodezyjnym podziale działki?

Nieruchomości są dziś częstym powodem sporów, zwłaszcza podczas rozwodów czy w procesie dziedziczenia po rodzicach lub dalszych krewnych. Kiedy w grę wchodzi pole lub działka, do rozstrzygnięcia problemu niezbędna jest pomoc geodety, który dokona pomiarów i wyznaczy sporny obszar.

Kiedy potrzebny jest geodeta?

Geodeta to człowiek, który przede wszystkim kojarzy nam się z mierniczym chodzącym po polu i za pomocą specjalistycznych urządzeń wytyczającym jego powierzchnię. Zadania wykonywane w ramach tego zawodu są znacznie szersze, jednak podziały gruntów to jedna z tych sytuacji, w których z usług profesjonalnego geodety może skorzystać osoba prywatna. W wielu przypadkach taka usługa jest nawet niezbędna, bowiem wszędzie tam, gdzie dochodzi do podziału gruntów i wymagane są nowe plany terenu, konieczne bywają też specjalistyczne pomiary. Kiedy należy zatrudnić geodetę? Przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy swoją własną działkę i planujemy dokonać jej podziału w celu odsprzedaży części gruntu lub darowizny na rzecz członka rodziny. Formalny zapis działki na przykład na rzecz syna czy córki zawsze wymaga dokumentacji w postaci sporządzonego przez geodetę planu wraz ze szczegółowymi pomiarami. Geodeta przydaje się też wówczas, gdy toczymy z sąsiadem spór o przysłowiową miedzę.

Czynności przygotowawcze do podziału

Podział działki z udziałem geodety nie jest wcale prosty i nie ogranicza się jedynie do wynajęcia specjalisty, zlecenia mu usługi i opłacenia jej. Wszystkie tego typu prace zawsze wykonywanie są z dużym zaangażowaniem lokalnych urzędów oraz w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wypis planu zagospodarowania pobiera w urzędzie osoba zainteresowana i na jego podstawie przygotowywany jest wstępny plan podziału działki. Powinien on uwzględniać wszystkie dane oraz kryteria podziału wskazane przez urząd. Wstępny projekt, wniosek o podział działki, dokumenty potwierdzające prawo własności do niej oraz wypis z ewidencji gruntów składa się w wydziale geodezji, gdzie poddawany on jest analizie pod kątem wymogów formalnych oraz zgodności z procedurami. Opinia specjalistów decyduje o tym, czy można przystąpić do właściwego podziału. W tym zadaniu specjalizują się geodeci z firmy Tobar s.c. Usługi Geodezyjno-Kartograficzne oferującej usługi zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.

Pora na geodetę

Zasadnicza praca geodety to zarówno proces pomiarów gruntu, jak i sporządzenie nowego planu z naniesionymi na niego nowymi granicami działek. Zadanie rozpoczyna się od wyszukania w terenie istniejących granic dzielonej działki, wyznaczenia nowych punktów granicznych i zasięgnięcia opinii o proponowanym podziale od osób zainteresowanych, czyli obecnych i przyszłych właścicieli działki. Po uzyskaniu zgody wykonywana jest wstępna dokumentacja podziału. Kolejny krok to ponowne zaopiniowanie tej dokumentacji przez urząd. Jeśli opinia jest pozytywna, geodeta dokonuje wyznaczenia linii nowych granic oraz ich utrwalenia przez umieszczenie w gruncie znaczników. Mogą nimi być zarówno słupki czy kołki drewniane, jak i kamienie, które opisuje się w dokumentacji. Sporządzony plan ostateczny wraz z protokołem, sporządzony przez geodetę opis nowego podziału oraz akceptacja urzędu są podstawą do starania się o nowy wpis w księdze wieczystej.

Oceń artykuł (4)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz