Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć o instalacji c.o.?

Co powinieneś wiedzieć o instalacji c.o.?

Centralne ogrzewanie jest jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. Na czym polega? Ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a następnie rozprowadzane za pomocą specjalnej instalacji po całym budynku. Zanim postanowisz, jaka instalacja c.o. powinna znaleźć się w Twoim domu, dowiedz się, jak działa i w jaki sposób jest zasilana.

Centralne ogrzewanie składa się z trzech głównym elementów – z kotła, pompy cyrkulacyjnej i grzejników. Natomiast najczęściej stosowanym obecnie nośnikiem ciepła jest woda. Zadaniem kotła jest podgrzanie wody płynącej w instalacji, natomiast pompa cyrkulacyjna wymusza obieg wody przez rurki. Grzejniki, które znajdują się w poszczególnych pokojach, mają oddawać ciepło i zapewniać domownikom optymalną temperaturę. Zamiast grzejników można zastosować ogrzewanie podłogowe, które cieszy się coraz większą popularnością.

Sposoby prowadzenia instalacji c.o.

Przewody instalacji mogą prowadzić do grzejników systemem jednorurowym lub dwururowym. Pierwszy polega na tym, że przewód zasilający prowadzi do kolejnych grzejników, aż do tego, który zlokalizowany jest najdalej od kotła, a stamtąd najkrótszą drogą z powrotem do źródła ciepła. Oznacza to, że temperatura wody zasilającej kolejne grzejniki staje się coraz niższa, więc ich powierzchnie grzejne powinny być większe. Natomiast system dwururowy posiada dwa przewody (zasilający i powrotny), które układane są równolegle obok siebie. Pamiętaj, że samodzielne wykonanie instalacji c.o. jest trudne, pracochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom, z bogatym doświadczeniem jak firma Forsan z Wejherowa w województwie pomorskim.

Odbiór instalacji

Gdy fachowcy zakończą wszystkie prace montażowe, nastąpi odbiór instalacji. Na co należy wówczas zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba sprawdzić zgodność wykonania instalacji z projektem, sposób montażu oraz jakość użytych materiałów. Ostatnim etapem jest test sprawności instalacji. Należy przeprowadzić dwie próby szczelności – najpierw wypełniając instalację wodą zimną, a następnie gorącą. Warto zweryfikować także funkcjonowanie grzejników poprzez zmierzenie temperatury powietrza w pokoju.

Wybór ogrzewania jest niezwykle istotny, tak samo jak wykonany następnie projekt instalacji grzewczej oraz jej montaż. Dlatego dokładnie przeanalizuj swoje oczekiwania, a następnie skontaktuj się z fachowcami, którzy na temat ogrzewania wiedzą wszystko, aby pomogli Ci zrealizować ten plan.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz