Artykuł sponsorowany

Bloczki betonowe - gdzie stosować?

Bloczki betonowe - gdzie stosować?

Kontraktorzy budowlani i klienci prywatni szukają coraz to nowych prefabrykatów, które mogą być alternatywą dla cegieł, pustaków lub betonowej wylewki. Konstrukcja fundamentów lub ścian działowych czy nośnych posiada swoje specyficzne wymagania, warto więc zastanowić się nad rozwiązaniem uniwersalnym. Bloczki betonowe stają się coraz chętniej wykorzystywanym budulcem, tam gdzie inna technika okazuje się być zbyt droga lub niepraktyczna.

Innowacje w budownictwie

W rzemiośle budowlanym warte uwagi jest innowacyjne wykorzystanie bloczków betonowych m. in. w konstruowaniu fundamentów. Zamiast klasycznej wylewki z mieszanki betonowej fundament można wymurować właśnie za pomocą bloczków. W budownictwie jednorodzinnym użycie bloczków jest bardzo praktyczne, gdyż nie wymaga sporządzania wysokiego oszalunkowania. Bloczki betonowe zazwyczaj mają kształt prostopadłościanu i nie posiadają w swoim obrębie pustej przestrzeni, chyba że producenci umieszczają w wykonywanych przez siebie bloczkach elementy ułatwiające łączenie, takie jak wpusty i wypusty oraz przeloty umożliwiające przeprowadzenie np. sieci elektrycznej. Produkowane są z mieszanki, której głównymi składnikami jest cement, piasek i żwir. Do ich wyrobu używa się wibroprasy, co gwarantuje dużą precyzję i powtarzalność wykonania. Należy jednak zwrócić uwagę, aby były wykonane z betonu o wysokiej klasie twardości.


Bloczki betonowe

Bloczki betonowe wykazują się odpornością na mróz i wytrzymałością na zgniatanie. Na rynku mamy bloczki różnej wielkości, jednak najczęściej spotykanymi wariantami są te o wymiarach 38 cm X 25 cm X 12 lub 14 cm. Ich ogromną zaletą jest także niska absorpcja wody. Dzięki stosunkowo dużym gabarytom, prace budowlane przy ich użyciu mają szybki i sprawny przebieg. Zastosowanie bloczków wydaje się również opłacalne ze względu na relatywnie niższą cenę w stosunku do lanego betonu, a aż dwukrotnie niższą w stosunku do cegieł. Ponadto mogą mieć zastosowanie we wszystkich rodzajach ścian fundamentowych. 


Sam proces murowania ścian z bloczków nie nastręcza większych trudności, z wyjątkiem ich sporej wagi (przeciętnie ważą od 20 do 29 kg). Po wzniesieniu konstrukcji, surowe ściany od razu można poddać izolacji, nie czekając na uzyskanie odpowiedniej twardości jak w przypadku wylewki. Oprócz ław fundamentowych można je wykorzystać do budowy ścian piwnic, podmurówek i wszędzie tam gdzie liczy się wytrzymałość oraz izolacyjność termiczna. Bloczki betonowe można również bez problemu poddawać obróbce mechanicznej, takiej jak wiercenie czy kształtowanie piłą.


Bloczki z  betonu komórkowego

Innym rozwiązaniem są bloczki do których produkcji użyto betonu komórkowego czyli gazowanego. Charakteryzują się lekkością i doskonałą izolacją termiczną, jednak ich wadą jest większa nasiąkliwość. Ciekawą propozycją jeśli chodzi o prefabrykaty budowlane, łączącą zalety bloczka betonowego i cegły są bloczki POROTON będące w asortymencie luskar.pl. Szereg zalet jakimi charakteryzują się te prefabrykaty budowlane, skłania coraz więcej klientów do użycia ich na większą skalę przy planowanych przedsięwzięciach. Uwzględniając ten fakt, luskar.pl wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, mając w swoim asortymencie rozmaite warianty produktów tego typu.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz