Artykuł sponsorowany

Betonowe posadzki przemysłowe – jak się je wykonuje?

Betonowe posadzki przemysłowe – jak się je wykonuje?

Dawniej posadzki przemysłowe zacierane mechanicznie były wykorzystywane głównie w zakładach produkcyjnych. Dzięki doskonałej odporności na ściskanie, wytrzymałości na ścieranie oraz łatwej pielęgnacji i niebagatelnemu wyglądowi w różnorodnej kolorystyce ich popularności w ostatnich latach rośnie w ogromnym tempie. Posadzki przemysłowe obecnie stosuje się bez ograniczeń i stanowią podstawę budynków większości przedsiębiorstw z różnych branż. Budowa wymaga sporej wiedzy i dużego doświadczenia. W jaki sposób powstają przemysłowe posadzki betonowe? Co wchodzi zakres ich budowy? Oto najważniejsze etapy wykonywania tego typu posadzek.

Krok pierwszy – izolacja

Pierwszym etapem prac związanych z budową posadzek betonowych  jest ułożenie podwójnej warstwy izolacji poziomej. Folia ta, charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz wytrzymałością na rozciąganie i rozdzieranie.  Wytrzymuje naprężenia powstałe w wyniku obciążeń i ruchu schnącej posadzki, nawet na mocno nierównym podłożu.

Izolacja pionowa –   Taśma dylatacyjna brzegowa o grubości 0.5-1cm oraz wysokości10-25cm, zależnie od zapotrzebowania. Dzięki swojej budowie i właściwościom pianka eliminuje szkodliwy wpływ rozszerzalności termicznej zastosowanych materiałów. Izoluje termicznie i akustycznie.. Profesjonalnym wykonywaniem posadzek przemysłowych zajmuje się przedsiębiorstwo Posadzki Pinta 

Krok drugi – niwelacja, utwardzanie, zacieranie

Kiedy izolacja jest już gotowa, można przejść do kolejnego etapu. Polega on na rozkładaniu i niwelacji betonu. Fachowcy rozkładają beton przemysłowy przy pomocy specjalnych narzędzi,  a następnie niwelują laserowo. Następnie beton zostaje zawibrowany łatami wibracyjnymi. Ręcznie nanoszony utwardzacz, aplikowany jest równomiernie w odpowiednich proporcjach na wierzchnią warstwę betonu, we wstępnej fazie jego wysychania. Warto zaznaczyć, że utwardzacze są dostępne w różnych kolorach, dlatego też na tym etapie kolor posadzki może zostać dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Po aplikacji utwardzacza czas na zacieranie – to bardzo długotrwały proces, polegający na  wygładzeniu posadzki. Niezbędne są do tego odpowiednie maszyny, ale najważniejszym aspektem jest wiedza, fachowość i doświadczenie osób wykonujących posadzkę.

Krok trzeci – impregnacja i dylatacja

Impregnacja betonowej posadzki przemysłowej jest bardzo ważna.   Impregnat jest preparatem służącym do impregnacji, pielęgnacji oraz utwardzania posadzek betonowych. Bezpośrednio po zatarciu aplikuję się go za pomocą wałka bądź natrysku . Czas schnięcia zależny jest od warunków panujących w otoczeniu i może trwać do 24 godzin. Po wyschnięciu posadzki wykonuje się jeszcze nacięcia linii dylatacyjnych, których zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniu posadzki. Takie nacięcia są następnie wypełniane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz