Artykuł sponsorowany

Masz wilgoć w domu? Rozwiązaniem jest izolacja przeciwwilgociowa

Masz wilgoć w domu? Rozwiązaniem jest izolacja przeciwwilgociowa

Każdy budynek, niezależnie od wielkości i położenia, podlega wpływowi wody. Nadmierna wilgoć w domu to nic dobrego, może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Dlatego każdy dom powinien mieć wykonaną izolację przeciwwilgociową.

Niezdrowa wilgoć

Nieprzyjemny zapach stęchlizny nie jest jedynym skutkiem zawilgocenia. W pomieszczeniu, gdzie jest ciepło i wilgotno, powstaje idealne środowisko do rozwoju grzyba i pleśni, a długotrwałe przebywanie w takim miejscu naraża mieszkańców na niebezpieczne choroby i infekcje. Grzyby i pleśnie najlepiej rozwijają się w temperaturze 20-30 st. C, w wilgotności powyżej 60%. Zarodek pleśni rozrasta się na wilgotnym podłożu i wydziela mykotoksyny – silną truciznę pochodzenia roślinnego o działaniu rakotwórczym. Groźna substancja kryje się w kurzu, który jest łatwo wdychany, co jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia. Wiele badań epidemiologicznych potwierdza, że przebywanie w pokoju, gdzie występuje grzyb lub pleśń, negatywnie wpływa na odporność, układ nerwowy i oddechowy. Osoby mieszkające w warunkach zawilgocenia odczuwają m.in. duszności, bóle stawów, głowy, mają problem z koncentracją, czują się ciągle zmęczone.

Przyczyny zawilgocenia

Wilgoć w ścianie:

  • pochodzi z gruntu – gdy brak izolacji lub gdy istniejąca izolacja przestała być wystarczająco szczelna, bo zmieniły się warunki gruntowe i wodne.
  • pochodzi z opadów – przy niewystarczającej izolacji może dochodzić do miejscowego zalewania ścian.
  • powstaje w wyniku awarii instalacji wodnej lub kanalizacyjnej
  • powstaje w wyniku powodzi
  • pochodzi z kondensacji pary wodnej przy niesprawnej wentylacji pomieszczeń

Brak izolacji przeciwwilgociowych w budynku objawia się widocznym zawilgoceniem ścian, piwnic oraz pomieszczeń, stykających się bezpośrednio z gruntem. Na ścianach pojawiają się szpetne wykwity, niszczeją farby i tynki. W takim zawilgoconym pokoju nie schną ręczniki, mogą butwieć książki i odzież, paczą się meble, a klepki drewnianej podłogi „wstają”. Zawilgocenie może sięgać także do wyższych partii budynku, na skutek tzw. podciągania kapilarnego.

Jeśli chcemy właściwie zabezpieczyć budynek przed wilgocią gruntową i wodą opadową, trzeba właściwie wykonać izolację przeciwwilgociową. Należy to brać pod uwagę już na etapie projektowania. Niewłaściwy dobór materiałów i technologii izolacyjnych, a także niefachowe prowadzenie prac wykonawczych może spowodować szkody zmniejszające wartość budynku lub nawet uniemożliwić zamieszkanie w budynku.

Pokonaj wilgoć, zwróć się do fachowca!

Prace osuszeniowe powinna poprzedzać rzetelna analiza przyczyny i stopnia zawilgocenia budynku. Znakomitym specjalistą w zakresie prac osuszeniowych jest firma Enosta Sp. z o.o. Lata doświadczeń sprawiły, że pracownicy tego przedsiębiorstwa dysponują dużą wiedzą i umiejętnościami technicznymi, pozwalającymi pokonać każdy problem w kwestii nadmiernej wilgoci. Firma podejmuje się wykonawstwa m.in. instalacji pionowych, poziomych, i drenaży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz