Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczny jest drenaż gruntu pod budowę domu?

Kiedy konieczny jest drenaż gruntu pod budowę domu?

Budowa domu wymaga przede wszystkim wykonania ekspertyzy geologicznej. Pozwala ona ustalić, jakie warunki gruntowe panują na danym terenie. Dane z takiej ekspertyzy pomogą architektowi zaprojektować budynek, który będzie bezpieczny i stabilny. W niektórych sytuacjach konieczna jest też ingerencja w podłoże. Jedną z metod poprawy jego struktury jest drenaż inżynieryjny.

Czym jest drenaż i jakie są jego rodzaje?

Pojęcie drenażu nie jest przypisane wyłącznie do budownictwa i geologii. Ma ono znacznie szersze zastosowanie. Odnosi się ogólnie do prac, które polegają na odsączeniu płynów z ciała stałego poprzez umieszczenie w nim rurek - drenów. W przypadku budynków taka konieczność zachodzi wtedy, gdy grunt, na którym ma stanąć obiekt, jest zbyt podmokły. Duża wilgotność podłoża, która zazwyczaj jest efektem wysokiego poziomu wód gruntowych, stanowi zagrożenie dla budynku. Może on ulegać nierównemu osiadaniu, a w konsekwencji będą w nim pękać ściany i konstrukcja zawali się.

Firmy takie jak Bimel Sp. z o.o. wykonują profesjonalny drenaż opaskowy lub odwodnienie liniowe. Pierwszy z nich polega na umieszczeniu w gruncie ciągu perforowanych rur, które otaczają budynek. Przez otworki woda z gruntu przesącza się do środka i jest odprowadzana poza strategiczny obszar. Takie rozwiązanie stosuje się wówczas, gdy celem jest odprowadzanie wód deszczowych i obniżenie poziomu wód gruntowych. Jeśli natomiast woda zbiera się na powierzchni, stosuje się odwodnienia liniowe. To specjalne kanały nakryte ażurowym rusztem, który umieszcza się na poziomie gruntu.

Kiedy należy przeprowadzić drenaż gruntu?

Głównym celem, w jakim wykonuje się drenaż, jest ochrona ławy fundamentowej, a w konsekwencji także całego budynku, przed podmakaniem. Wilgoć nie tylko zagraża konstrukcji, ale też – wnikając w ściany – stwarza środowisko, które sprzyja rozwojowi pleśni i procesom gnilnym. Konsekwencją może być zarówno nieprzyjemny zapach, jak i rozwój różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. To, czy powinien zostać wykonany drenaż gruntu, jest uzależnione od poziomu wód gruntowych. Warto pamiętać, że ich stan zmienia się wraz z porą roku, a najwyższe poziomy notuje się zawsze na wiosnę. Jeśli woda w newralgicznym okresie znajduje się na poziomie 2 m, w przypadku budynku bez piwnicy wykonanie drenażu jest zbędne. Podpiwniczenie w takiej sytuacji już wymaga odwodnienia, bowiem dolna krawędź fundamentów dosięga do wód gruntowych.

Inną sytuacją, w której zaleca się wykonanie drenażu, jest stawianie budynku na niejednorodnym gruncie lub też jego budowa na gruncie gliniastym i wypełnienie strefy fundamentów piaskiem lub żwirem. Powstaje wówczas rodzaj glinianej niecki, która wypełnia się wodą podczas każdych opadów lub wtedy, gdy poziom wód gruntowych staje się wysoki. Konieczne jest wówczas odprowadzenie wody na zewnątrz glinianego wgłębienia.

Przeciwwskazania do drenażu gruntu

W ujęciu geologicznym i inżynieryjnym istnieją takie sytuacje, w których wykonanie drenażu gruntu jest niewskazane. Dotyczy to miejsc, w których nie ma odpowiedniego odbiornika wody. Podobną sytuacją jest ustawienie budynku na gruncie nieprzepuszczalnym przy występowaniu wody gruntowej naporowej (pod ciśnieniem). W takich sytuacjach zamiast drenażu wykonuje się odpowiednie zabezpieczenie samych fundamentów poprzez ich izolację.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz