Artykuł sponsorowany

Akumulatory hydrauliczne – budowa i zasada działania

Akumulatory hydrauliczne – budowa i zasada działania

Ludzie od zawsze chyba dążyli do tego, aby ujarzmić siły natury. Początkowo zapanowaliśmy nad ogniem, nauczyliśmy się z niego korzystać. Dziś na naszych usługach są inne potężne zjawiska, takie jak wiatr czy woda. W wykorzystaniu właściwości wody i innych cieczy pomagają takie wynalazki, jak np. akumulatory hydrauliczne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Energia hydrauliczna i akumulatory hydrauliczne

O tym, że akumulatory gromadzą energię, wiemy ze szkoły. Najczęściej jednak mamy na myśli akumulatory samochodowe, które gromadzą prąd. A przecież nie jest on jedynym źródłem energii! Można ją generować także na inne sposoby.

Akumulator hydrauliczny służy do gromadzenia i przechowywania energii hydraulicznej. Jego inna nazwa to hydroakumulator. Energię gromadzi się w postaci energii sprężystości ciała stałego lub gazu, ewentualnie energii potencjalnej ciężaru. Z tego względu akumulatory hydrauliczne dzielą się na sprężynowe, ciężarowe i gazowe. Energię wyzwala się w momentach przejściowego zapotrzebowania. Jest to raczej rezerwa energetyczna niż stałe źródło zasilania.

Budowa akumulatora hydraulicznego

Mówiąc najprościej, akumulator hydrauliczny to zbiornik. Jest on w pełni szczelny, a ciecz w nim znajduje się pod wysokim ciśnieniem. W zależności od rodzaju hydroakumulatory mają różne typy przegród oddzielających ciecz od gazu. Mogą to być tłoki w akumulatorach tłokowych, pęcherze w akumulatorach pęcherzowych oraz membrany w akumulatorach membranowych.

Przyjrzyjmy się bliżej akumulatorowi z oferty www.bipromasz.pl. Jest to akumulator hydrauliczny pęcherzowy. Poczynając od góry, składa się on z: osłony, zaworu azotu oraz uszczelnienia, nakrętki, O-ringa, gumowego pęcherza. Wszystkie wymienione części stanowią razem tzw. pęcherz kompletny z uszczelnieniem. W dolnej partii urządzenia znajdują się następujące elementy: pierścień dolny, pierścień podporowy, gwintowana tuleja, śruba odpowietrznika, korpus zaworu. Te części stanowią razem kompletny zawór przyłączający hydroakumulatora. Od góry i od dołu akumulator hydrauliczny pęcherzowy wyposażono w zestaw uszczelnień.

Oceń artykuł (5)
3.6
Komentarze
Dodaj komentarz