Artykuł sponsorowany

Taśmy specjalistyczne a ochrona przed korozją

Taśmy specjalistyczne a ochrona przed korozją

Taśma samoprzylepna zazwyczaj kojarzy nam się z biurem i sklejaniem dokumentów czy przytwierdzaniem notatek. W rzeczywistości, zależnie od materiałów, z jakich ją wykonano, może pełnić wiele innych funkcji – od montażowych, przez osłonowe, aż po antykorozyjne. Te ostatnie są dziś powszechnie wykorzystywane w przemyśle paliwowym gazownictwie oraz do ochrony metalowych słupów.

Charakterystyka taśm antykorozyjnych

Korozja to nic innego jak proces utleniania powierzchni metalu. Aby powstała rdza, konieczne jest sprzyjające środowisko, a przede wszystkim swobodny dostęp tlenu. To ten pierwiastek wchodzi w reakcję z metalem, tworząc na nim charakterystyczny nalot. Zapobieganie procesowi korodowania jest ważne z uwagi na trwałość konstrukcji. Szczególnie narażone na rdzewienie są metalowe słupy w miejscu bezpośredniego kontaktu z gruntem, gdzie panuje znacznie większa wilgotność. Na rdzewienie narażone są też rurociągi stalowe umieszczane w wykopach pod powierzchnią ziemi. Jedną z metod ich zabezpieczenia przed korodowaniem są specjalne taśmy, których produkcją zajmuje się firma Pack-Center. Kołodziej i wspólnicy.

Cechą charakterystyczną taśm antykorozyjnych jest ich struktura. Składają się one z zasadniczej antykorozyjnej warstwy polietylenowej oraz z grubej warstwy kleju, który jest mieszaniną kauczuku butylowego, żywic syntetycznych oraz dodatków, które zapobiegają korozji biologicznej. Najistotniejsze zalety takich taśm to doskonała przylepność oraz właściwości samowulkanizujące, dzięki którym uszkodzona powierzchnia nadal zachowuje całkowitą szczelność.  Do zalet można też zaliczyć minimalną paroprzepuszczalność.

Rodzaje taśm antykorozyjnych

W przypadku taśm antykorozyjnych producenci wprowadzają dużą różnorodność, dzięki której można przystosować parametry wyrobu do warunków, w których będzie on wykorzystywany. Podstawowym elementem różnicującym taśmy są ich parametry fizyczne, czyli szerokość na rolce oraz grubość. Ta druga przekłada się też na wytrzymałość materiału. Pod względem strukturalnym wyróżnia się taśmy zasadniczej ochrony antykorozyjnej, zewnętrznej ochrony mechanicznej i systemy jednotaśmowej ochrony antykorozyjnej:

  • polietylenowe, z folii PCV i z gęstych tkanin syntetycznych,
  • jedno- i dwustronnie klejone,
  • samowulkanizujące,
  • w różnych klasach izolacji,
  • wodoodporne,
  • o wysokiej wytrzymałości dielektrycznej,
  • o znacznej grubości i wytrzymałości materiału.

Taśmy antykorozyjne to doskonałe zabezpieczenie podstawowe, które stosuje się w przypadku takich instalacji jak: gazociągi, rurociągi paliwowe, izolacja calizn rur i spawów, izolacja kształtek i armatury, instalacje wodne, zbiorniki, antykorozyjna ochrona części przyziemnych słupów i pali. Z uwagi na wykonywanie takich taśm z polietylenu lub folii PCV doskonale sprawdzają się też one w charakterze materiałów naprawczych. Ich przeznaczeniem jest naprawa uszkodzonej izolacji bitumicznej, a także instalacji z polietylenu i PVC. Taśmy antykorozyjne przystosowane są do nakładania ręcznie lub za pomocą specjalistycznych owijarek.


 


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz