Artykuł sponsorowany

Nieprzemijająca magia pióra wiecznego

Nieprzemijająca magia pióra wiecznego

Czynność pisania towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Już pierwsze hieroglify i rysunki naskalne wykonywane prymitywną techniką uzmysłowiły ludziom, jaki komfort niesie za sobą komunikacja w formie pisanej. Dziś do pisania i kaligrafii używamy nowoczesnych materiałów i narzędzi.

Ewolucja narzędzi do pisania

Pisanie, jak wiadomo, wymaga trzech rzeczy: opracowanego systemu znaków, podkładu, na którym umieszczamy napis oraz narzędzia, którym ten napis wykonujemy. Od czasów powstania pierwszego alfabetu w dziedzinie znaków niewiele się zmieniło. O wiele większej metamorfozie uległy materiały i narzędzia pisarskie. Wśród najstarszych, które znamy z zapisów historycznych, znalazły się tabliczki i rysiki, o których najmłodsi dziś dowiadują się w szkołach. Ograniczone możliwości ich wykorzystania skłaniały jednak do poszukiwania nowych metod prowadząc z jednej strony do wynalezienia papieru, a z drugiej do sięgania po pióra ptasie i atrament. Droga od jednych do drugich była długa i trwała kilkaset lat, a umiejętność pisania posiadali nieliczni. Rewolucji w dziedzinie ręcznego pisania nie zatrzymał nawet wynalazek druku, a najlepszym dowodem na wciąż trwający postęp są współczesne długopisy, pióra wieczne i nietypowe atramenty o wyjątkowych właściwościach.

Fenomen pióra wiecznego

Narzędziem do pisania, które odniosło prawdziwy sukces na długiej drodze ewolucji jest z pewnością pióro wieczne. Jego wyjątkowość nie sprowadza się tylko do możliwości automatycznego pisania, bez potrzeby ciągłego zamaczania stalówki w atramencie. Zarówno pióra napełniane z kałamarza, jak i te nowoczesne, na naboje, były i są doskonałymi narzędziami do kaligrafowania. Pisanie przepięknych listów zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn wynikało z przyjętych zasad, ale też z możliwości, jakie stwarzało to pióro. Inną cechą narzędzia była jego wartość w zależności od designu. Specjalistyczne firmy na zamówienie tworzyły pojedyncze egzemplarze, dekorowane złotem i kamieniami szlachetnymi, na podobieństwo wykwintnych zegarków czy biżuterii. Współczesne pióra oferowane między innymi przez firmę F-Pen.pl. Daniel Wierzbicki wciąż zachowują tę elegancję wyrażoną smukłymi sylwetkami, kontrastem między srebrem stalówki i czernią oprawek lub ekstrawaganckimi kolorami i wzorami.

Od pióra do długopisu i od długopisu do pióra

Współczesne potrzeby w dziedzinie odręcznego pisania sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych, tanich i funkcjonalnych długopisów. To narzędzia pisarskie, które nie tylko nie wymagają ciągłego napełniania atramentem, ale też nie robią kleksów, nie rozlewają się i kosztują niewiele. Długopis stał się podstawowym przyborem każdego, od małych dzieci, przez uczniów szkół średnich i wyższych, pracowników i dyrektorów po emerytów. Wszystkie te pozytywne cechy sprawiły, że długopis stał się nieodzowny, skutecznie wypierając pióro wieczne. W rzeczywistości korzystanie z tego narzędzia przynosi też wiele szkód, zwłaszcza osobom młodym i dzieciom. Pisanie długopisem wymaga znacznie więcej wysiłku, szybciej męczy dłoń i przyczynia się do nawyku brzydkiego pisma. Pióra wieczne nie wyszły całkowicie z mody i wciąż są wybierane przez osoby ceniące elegancję, piękne pismo albo poszukujące pomysłu na prezent.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz