Materiał Partnera

Żywa historia dla każdego, czyli lekcje plenerowe i rodzinne festyny

Żywa historia dla każdego, czyli lekcje plenerowe i rodzinne festyny

Historia przez wielu z nas, nie tylko w szkole traktowana jest po macoszemu. Kojarzy się przede wszystkim z niezliczoną ilością ważnych dat, nazwisk, królów i wydarzeń, trudnych do zapamiętania. Jednakże są to tematy, o których powinniśmy mieć choć podstawową wiedzę. Bardzo atrakcyjnym, a jednocześnie skutecznym sposobem nauki historii jest organizacja żywych lekcji dla różnych grup wiekowych oraz uczestniczenie w historycznych imprezach plenerowych, festynach rodzinnych, obfitujących w inscenizacje i pokazy walk.

Lekcja poza szkołą

Współcześnie mimo wielu możliwości, spowodowanych prężnie rozwijająca się technologią i postępem cyfryzacji, ciągle jeszcze w szkołach teoria wygrywa z praktyką. Lekcje wówczas nie zawsze są atrakcyjne i interesujące zarówno dla rządnych wiedzy, nieco bardziej ambitnych uczniów, jak i tych, którym nauka sprawia większe kłopoty. Dlatego ogromnym wyzwaniem dla nauczycieli jest szukanie rozwiązań będących uatrakcyjnieniem codziennych zajęć prowadzonych w tradycyjny sposób w klasach. Pamiętajmy, że dzisiejsza młodzież jest bardzo wymagająca, dlatego też trudno jest wywołać u nich element zaskoczenia. Żywe lekcje historii organizowane przez grupę pasjonatów Swarożyc, to niezwykły sposób przekazania wiedzy dotyczącej minionych epok, ludności żyjącej w tamtych czasach, ich zwyczajów, pracy, tego czym się żywili, jak się ubierali i czym się trudnili, co stanowiło podstawę ich codziennego funkcjonowania, a także rozgrywanych bitew. Odbieranie pradawnej rzeczywistości wszystkimi zmysłami pozwala chłonąć informacje i lepiej zapamiętywać istotne szczegóły, zwłaszcza jeśli dzieci stają się czynnymi  i zaangażowanymi uczestnikami tego typu lekcji. Przeniesienie się w zamierzchłe czasy powoduje pobudzenie wyobraźni oraz kreatywności, co jest trudne do osiągnięcia siedząc w szkolnej ławce.

Rodzinny festyn historyczny

Plenerowe imprezy historyczne to wydarzenia organizowane zazwyczaj jako upamiętnienie rocznic ważnych walk czy bitew w dziejach Polski. Rekonstrukcje to szereg działań mających na celu jak najwierniejsze odtworzenie tych wydarzeń, głównie poprzez dobór odpowiednio przygotowanych strojów odzwierciedlających ducha epoki oraz rekwizytów i broni wręcz idealnych w porównaniu z ich historycznymi odpowiednikami. Jak mówią członkowie grupy Swarożyc przedmioty używane podczas pokazów walk i inscenizacji wytwarzane są w taki sposób jakim posługiwała się ówczesna ludność, co sprawia, że stanowią one namacalny materiał pozwalający na skuteczną i atrakcyjną naukę historii dla wielu pokoleń. To idealna okazja do spędzenia czasu z rodziną, który będzie nie tylko przyjemny, ale również pożyteczny. Nie bez powodu mówi się o tym, że najlepsze efekty przynosi nauka poprzez zabawę. Zamknięte w książkach opisy bitew podczas takich imprez dostępne są na wyciągnięcie ręki. Ciekawe konkurencje dla rodziców i dzieci wywołują ducha rywalizacji, a zarazem świetną zabawę, w niespotykanych dotąd okolicznościach. Dodatkowym autem podczas takich festynów jest możliwość spróbowania dawnej kuchni, co jeszcze mocniej akcentuje odbywającą się podróż w czasie. 

Opracowanie:
Poznań, os. Orła Białego 68 lok. 1
tel. 509 376 968
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz