Żywa choinka na Boże Narodzenie. Jakie drzewko kupić?

Żywa choinka na Boże Narodzenie. Jakie drzewko kupić?

Choinka to jeden z symboli Bożego Narodzenia. Żywe świąteczne drzewko wprowadza do mieszkania piękny zapach lasu i niepowtarzalną atmosferę. Masz w planach kupno choinki i zastanawiasz się, jaką kupić, by długo cieszyła oczy domowników? Zobacz nasz poradnik i dowiedz się, jaki rodzaj drzewka kupić, dlaczego warto się na nie zdecydować i ile pieniędzy przeznaczyć na jego zakup.

Zalety żywej choinki

Żywe drzewko prezentuje się bardzo efektownie. Unoszący się w domu zapach lasu tworzy w mieszkaniu niepowtarzalną atmosferę i działa korzystnie na nasze zdrowie. 

Nie żartujemy! Dzieje się tak za sprawą zawartych w iglakach olejków eterycznych, które mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Zapach świerku odpręża i relaksuje, aromat sosny wzmacnia odporność i udrażnia drogi oddechowe, a jodła wykazuje dzialanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Poza tym żywa choinka to mniejszy wydatek, niż sztuczne drzewko. Po świętach możemy ją przesadzić do ogrodu, a nawet jeśli wyląduje na śmietniku - będzie się rozkladać dużo szybciej niż choinka ze sztucznych tworzyw. W sklepach mamy do wyboru kilka rodzajów iglaków, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jaką żywą choinkę wybrać?

  • Jodła kaukaska - to drzewko o gęstych, rozłożystych gałęziach w intensywnym odcieniu zieleni. Igły jodły kaukaskiej są miękkie, cienkie i utrzymują się na drzewku przez wiele tygodni, nadając mu efektowny wygląd. Jodła to najdroższa choinka ze wszystkich gatunków, jednak w jej przypadku, wraz z wysoką ceną wiąże się również wysoka jakość.
  • Świerk pospolity - uznawany jest za podstawowe drzewko choinkowe w polskiej tradycji. Ma on krótkie, ostre igły o jaśniejszym kolorze. Chociaż świerk nie jest pozbawiony atutów, ma również wiele wad - m.in. krótki okres żywotności (ok. tygodnia), mocno kłujące igły oraz bardzo łamliwe pędy.
  • Świerk srebrny - to drzewko, które wyróżnia się srebrzystą barwą i podobnymi do świerku pospolitego igłami, które utrzymują się na nim nawet przez kilka tygodni. Świerk srebrny, zwany również kłującym, ma gęsty, regularny pokrój. Jego igły są mało przyjemne w dotyku, jednak jest on lepszym wyborem, niż zwykły świerk.

Choinka cięta czy choinka w donicy?

Decydując się na żywą choinkę, możemy wybierać między drzewkami uciętymi i drzewkami posadzonymi w donicy. Które z nich warto wybrać?

Choinkę uciętą najlepiej jest po zakupie podciąć o kilka centymetrów, co ułatwi pobieranie jej wody. Drzewko musimy umieścić w specjalnym stojaku z pojemnikiem na wodę, który trzeba regularnie uzupełniać. Po świętach choinkę ciętą musimy zutylizować.

Choinka w doniczce nie potrzebuje stojaka - równowagę zapewnia jej bowiem donica, w której jest posadzona. Po świętach drzewko, jeśli odpowiednio było pielęgnowane, może być przesadzone np. do ogrodu.

Pamiętajmy, że wielkość choinki powinniśmy dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym będzie stała. Duże, gęste i szerokie drzewka świąteczne dobrze wyglądają tylko w przestronnych pokojach. Do mniejszych wnętrz najlepiej jest wybrać choinkę średniej wielkości, która nie będzie sprawiała problemów logistycznych. 

Gdzie kupić żywą choinkę?

Choinkę najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie. Wówczas mamy największą szansę na to, że roślina będzie zadbana i nie będzie sprawiać problemów w trakcie użytkowania. Częstym miejscem zakupów choinek są również targi i nadleśnictwa. Sprzedawcy rozstawiają się również pod większymi marketami.

Ile kosztuje żywe drzewko świąteczne? Cena choinki zależna jest od gatunku, jej wysokości i jakości. Średnio zapłacimy:

  • świerk pospolity – około 40-60 zł,
  • świerk srebrny (kłujący) – około 100-130 zł,
  • jodła – około 90-320 zł,
  • świerk pospolity w donicy – około 60-90 zł,
  • świerk srebrny w donicy – około 90-120 zł,
  • jodła w donicy – około 100-130 zł.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz