Materiał Partnera

Żyrandole – magia przeszłości zaklęta w oświetleniu

Żyrandole – magia przeszłości zaklęta w oświetleniu

Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem aranżacji każdego wnętrza. Zależnie od wybranego modelu lampy, jej ulokowania, koloru światła, materiału i kształtu można tworzyć określony nastrój lub podkreślać charakter wystroju. Jednym z najbardziej charakterystycznych typów oświetlenia są żyrandole. Ich charakterystyczne konstrukcje kojarzą się z magią pałacowych wnętrz, przepychem i wyszukanym gustem.

Rola oświetlenia w aranżacji wnętrza

Światło w domu pełni podwójną rolę. Z jednej strony ma zapewniać komfort domownikom. Rozświetla wnętrza, ułatwia wykonywanie codziennych czynności, czytanie, naukę czy przygotowywanie posiłków. Z drugiej strony pełni funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane zwiększa komfort oglądania telewizji, podkreśla piękno obrazów i bibelotów w witrynach czy też ukrywa w cieniu mniej atrakcyjne strefy. O wpływie oświetlenia na klimat wnętrza decyduje zarówno rozmieszczenie punktów świetlnych, jak i kolor żarówek czy styl samych lamp. Modne w ostatnich latach stylizacje retro zostaną doskonale podkreślone kinkietami lub żyrandolami z mosiądzu, które oferuje firma ZPUH Andrzej Maćkowiak. Malowane na kolor biały lub pozostawione w swoich naturalnych barwach mocno zaakcentują wystrój prowansalski, rustykalny czy vintage.

Żyrandole – podróż do przeszłości

Jednym z typów oświetlenia, który jednoznacznie kojarzy się z przeszłością, jest żyrandol. Klasyczna konstrukcja tej lampy składa się z głównego elementu zakończonego kilkoma ramionami. Prekursorem współczesnego żyrandola był średniowieczny kandelabr, na którym umieszczano palące się świece. W dobie elektryczności miejsce świec zastąpiły bardziej nowoczesne żarówki. Chęć powrotu do przeszłości sprawiła jednak, że projektanci i wytwórcy takich lamp nadają oprawkom oraz umieszczanym w nich żarówkom kształty, które do złudzenia przypominają świece. Klimat retro powraca też w patynowanych metalach oraz naturalnej kolorystyce i ciężarze wizualnym mosiądzu. Stylowe żyrandole wyróżniają się charakterystycznymi zdobieniami. Mogą też być proste i skromne, złożone zaledwie z trzech ramion, jak i bardzo rozbudowane, niekiedy nawet do ośmiu żarówek.

Żyrandole stylowe i nowoczesne

Chociaż klasyczny żyrandol kojarzy nam się z przeszłością, już od kilkudziesięciu lat ten typ oświetlenia powraca do wnętrz. Pojawia się w nich w swojej tradycyjnej wersji – mosiężnej, zdobionej zawijasami, z wiszącymi kryształami i mlecznobiałymi kloszami w kształcie płomieni świec. Żyrandole przyjmują jednak również bardziej nowoczesne formy. Z klasycznych kompozycji zachowały się w nich jedynie ich pająkowate ramiona. Projektanci wprowadzają jednak bardziej nowoczesne materiały i kształty. Zalicza się do nich chromowany metal, przejrzyste szkło czy abażury z rafii, tekstylne czy z tworzyw sztucznych. Te najprostsze i najbardziej surowe modele mogą być świetną ozdobą nowoczesnych wnętrz. Modele o geometrycznych kloszach, z licznymi kryształkami sprawdzą się w aranżacjach glamour. Surowy metal i szkło to para idealna dla stylu industrialnego. W sklepach można też znaleźć kompozycje bardzo nowoczesne, niemal futurystyczne, które nasuwają skojarzenia z kosmosem i eksploracją odległych gwiazd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz