Artykuł sponsorowany

Znaczenie i zakres działań z obszaru windykacji dla firm leasingowych

Znaczenie i zakres działań z obszaru windykacji dla firm leasingowych

Zarządzanie należnościami w branży usług finansowych, zwłaszcza w sektorze B2B, to olbrzymie wyzwanie. Choć wstępna weryfikacja kondycji finansowej kontrahenta jest standardem, nie sposób przewidzieć okoliczności, które w sposób nagły mogą wpłynąć na jego zdolność do spłaty należności. Świetnym przykładem mogą być ostatnie lata i wyraźny spadek w spłatach rat leasingowych w związku z gospodarczymi konsekwencjami epidemii COVID-19.

Standardowe procedury windykacji rat leasingowych

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jeśli leasingobiorca zwleka z zapłatą co najmniej jednej raty, leasingodawca powinien wyznaczyć na piśmie korzystającemu odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległości z zagrożeniem, że w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym. Co więcej, jeśli do wypowiedzenia umowy dochodzi z winy korzystającego, a więc leasingobiorcy, finansujący (leasingodawca) może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat.


Standardowa procedura windykacji należności z tytułu umów leasingowych polega na wyegzekwowaniu zaległości bądź przejęciu zabezpieczenia, którym najczęściej jest przedmiot leasingu. W tym drugim przypadku przed leasingodawcą staje kolejne wyzwanie, czyli sprzedaż przejętego zabezpieczenia.

Windykacja należności leasingowej i utrzymanie klienta

Biorąc pod uwagę fakt, że im dłużej leasingobiorca zwleka z uregulowaniem należności, tym mniejsze szanse na wyegzekwowanie spłaty (nawet w postępowaniu sądowym), przejęcie przedmiotu zabezpieczenia leasingu ogranicza ryzyko niezaspokojenia wierzytelności. Z drugiej strony odebranie przedsiębiorcy leasingowanego sprzętu może uniemożliwić mu działalność, w związku z czym spada jego zdolność do zaspokojenia wierzytelności. Dlatego sposób postępowania z leasingobiorcą, który zalega z ratami, zawsze należy ustalać indywidualnie. Działania z zakresu twardej windykacji warto poprzedzić negocjacjami, a czasem nawet propozycją ułatwienia spłaty należności.

Obsługą procesu windykacyjnego w sektorze finansowym zazwyczaj zajmują się wyspecjalizowane podmioty, takie jak przedsiębiorstwo DBR. Outsourcing usług tego typu zdejmuje ze spółek leasingowych obowiązek prowadzenia wnikliwych analiz kontrahentów na etapie trwania umowy i poszukiwania najlepszych środków odzyskiwania zaległych rat. Dzięki temu leasingodawca może skoncentrować się na głównych celach prowadzonej działalności bez obaw o realizację umów w toku.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz