Artykuł sponsorowany

Znaczenie hydrauliki siłowej

Znaczenie hydrauliki siłowej
Napęd hydrauliczny to układ połączonych części, przez które energia przekazywana jest pośrednictwem cieczy pod ciśnieniem. By układ móc nazwać hydraulicznym, musi on zawierać pompę i siłowniki, cylindry lub silniki hydrauliczne. Hydraulika siłowa ma zastosowanie we wszelkiego rodzaju maszynach budowlanych, rolniczych, górniczych, w urządzeniach przemysłowych oraz środkach transportu. Jest alternatywą dla systemów mechanicznych i elektrycznych.

Zalety układu hydraulicznego

Najważniejszą z zalet wykorzystywania układów hydraulicznych jest duża wydajność energetyczna. Na przykład silnik elektryczny jest kilkanaście razy mniej wydajny od silnika hydraulicznego, ze względu na małą wydajność z jednostki masy. Sterowanie odbywa się płynnie, co umożliwia łatwą zmianę kierunku ruchu czy regulację prędkości w porównaniu do układu mechanicznego. Dzięki temu, że w silnikach hydraulicznych bezwładność układu jest niewielka, prędkość może być zmieniana gwałtownie, przy czym proces przejściowy jest tłumiony. Układy stosowane na przykład w urządzeniach dźwigowych, pozwalają na stałą i bezpośrednią kontrolę obciążenia. Kolejną zaletą jest fakt, iż układy takie nie wymagają dodatkowego smarowania, ponieważ ciecz robocza jest jednocześnie czynnikiem smarującym. - Dla nas, jako przedsiębiorcy, ważne jest także możliwość zunifikowania poszczególnych elementów, które produkujemy - dowiadujemy się w Zakładzie Hydrauliki Siłowej z Kobylanki. - Oznacza to możliwość projektowania z nich układów do różnych maszyn.

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa wykorzystywana jest coraz chętniej nie tylko ze względu na wydajność. Korzystamy z coraz większych i coraz bardziej zaawansowanych maszyn, które wymagają tego typu wsparcia. Wiele procesów technologicznych wykonywanych jest przez sprzęty, które zastępują człowieka przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, ale i przy łączeniu drobnych elementów. Energia może być przekazywana do układu hydraulicznego na wiele sposobów, co umożliwia jej wykorzystanie w różnego rodzaju urządzeniach. Możliwe jest dostarczanie energii mechanicznej, zmianę energii mechanicznej na hydrauliczną, czy odwrotnie, zmianę energii hydraulicznej na mechaniczną. To samo możemy powiedzieć o różnorodności samych siłowników. Mamy siłowniki tłoczyskowe, teleskopowe, wahliwe czy nurnikowe. Podobnie jest z silnikami, których zasada działania jest odwróceniem zasady działania pomp wyporowych. Ich szeroki wybór i możliwość łączenia ich z pozostałymi elementami układu sprawia, że możliwe jest tworzenie nowoczesnych systemów w wielu konfiguracjach, także takich, które są sterowane zdalnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz