Artykuł sponsorowany

Znaczenie dobrej jakości wentylacji przemysłowej dla procesów produkcyjnych

Znaczenie dobrej jakości wentylacji przemysłowej dla procesów produkcyjnych

Właściwa jakość powietrza jest podstawą w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, tak w środowisku domowym, jak i w zakładzie pracy. Do jej osiągnięcia konieczne jest utrzymanie ilości świeżego powietrza, jego wilgotności oraz temperatury na optymalnym poziomie. W tym wszystkim pomóc może dobra wentylacja.

Wentylacja w procesach produkcyjnych

O dobrą wentylację pomieszczeń warto dbać w każdym budynku, jednak szczególnie istotne jest to w halach fabrycznych, bo tam pracują maszyny lub pracownicy wykonujący precyzyjne, a nawet niebezpieczne zadania. Pyły lub związki chemiczne jakie wydzielają się w wyniku procesów mogą stanowić poważne zagrożenie oraz powodować uczucie dyskomfortu i złego samopoczucia. Z powodu złej wentylacji może również wystąpić ryzyko wybuchu pożaru i awarii maszyn.

-Dobry system wentylacji przemysłowej daje możliwość skutecznego oczyszczenia powietrza, czego skutkiem będzie nie tylko poprawa samopoczucia pracowników, ale przede wszystkim eliminacja lub znaczne ograniczenie zagrożenia dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego śmiało można powiedzieć, że wentylatory przemysłowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdej hali – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę KLIMA-VENTA.

Rodzaje wentylacji przemysłowej

Powietrze o optymalnych parametrach można osiągnąć dzięki wentylacji strefowej oraz wentylacji miejscowej. Ta pierwsza jest jedną z najbardziej skutecznych metod jaką można zastosować w halach produkcyjnych. Dobrze zaprojektowany system wentylacji bez problemu usunie zanieczyszczenia i jednocześnie ochroni pomieszczenie przed nadmiarem wilgoci i ciepła. Tego typu wentylacja stosowana jest w spawalniach, lakierniach, strefach przesypywania i pakowania oraz tam, gdzie magazynuje się substancje toksyczne i pylące.

Z kolei wentylacja miejscowa pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się w hali substancji szkodliwych. W tym celu używa się specjalnych zabudów, miejscowych odciągów montowanych przy stołach roboczych lub narzędziach oraz ssawek rękawów spawalniczych. Wentylację miejscową wykorzystuje się na stacjonarnych stanowiskach spawalniczych i szlifierskich, do hermetyzacji stanowisk zgrzewania i spawania na automatycznych liniach produkcyjnych oraz na stanowiskach pakowania sypkich produktów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz