Zima w górach? Pojedź w Karkonosze!

Zima w górach? Pojedź w Karkonosze!

Czy wiesz, że Karkonosze po obu stronach - polskiej i czeskiej - odwiedza rocznie nawet 10 mln osób? Nic w tym dziwnego - piękne krajobrazy, atrakcyjne szlaki turystyczne, rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek. Zastanawiasz się, czy Karkonosze to dobre miejsce na zimowy wyjazd? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, gdzie najlepiej nocować w Karkonoszach i co zobaczyć podczas urlopu.

Nocleg w Karkonoszach - Karpacz czy Szklarska Poręba?

Chociaż w Karkonoszach jest wiele miejscowości, w których możemy zarezerwować nocleg, Karpacz i Szklarska Poręba to zdecydowanie najpopularniejsze bazy noclegowe. Jaką miejscowość wybrać?

Dla osób ceniących sobie miejsca spokojne i klimatyczne dobrym wyborem będzie Szklarska Poręba. W miasteczku panuje nieco bardziej kameralna aura, niż w pobliskim Karpaczu, mimo że nie brakuje tutaj miejsc, gdzie można wyjść wieczorem. Dobrze poczują się tutaj pary i osoby, które chcą w ciszy odpocząć i cieszyć się piękną przyrodą.

Z kolei Karpacz wygrywa ilością i różnorodnością lokali. Główny deptak miasta przypomina trochę Krupówki w Zakopanem, gdzie w każdy weekend odbywają się imprezy. Z tego względu niektórzy narzekają na Karpacz jako zbyt głośne i zatłoczone miejsce. Jeśli jednak lubisz imprezowy klimat i chcesz mieć blisko na stok - będzie on dobrym wyborem. Profesjonalnie przygotowane stoki znajdują się tutaj praktycznie w każdej dzielnicy.

Warunki noclegowe w obu miasteczkach są podobne. Najczęściej możemy tutaj spotkać pensjonaty, ale nie brakuje także klimatycznych starych willi. Dla osób ceniących sobie prywatność dobrym pomysłem będzie domek w Karkonoszach. Drewniane wnętrze z kominkiem z pewnością zachwyci niejedną osobę. Tego typu noclegu możesz poszukać też w mniejszych miejscowościach, jak Podgórzyn, Kowary czy Świeradów Zdrój.

Karpacz

Najpiękniejsze zimowe szlaki - szczyty i wodospady

Karkonosze to przede wszystkim góry, dlatego przyjeżdżając tutaj, warto sobie zarezerwować kilka dni na spędzenie czasu na górskich szlakach. 

Najpopularniejszym szczytem jest tutaj zdecydowanie Śnieżka wraz z położonym u jej stóp Małym Stawem z malowniczym schroniskiem Samotnia. To miejsce cieszące się wyjątkową sympatią turystów, zarówno ze względu na piękne krajobrazy, jak i niepowtarzalną atmosferę. Co roku wygrywa ono plebiscyt na najprzyjaźniejsze schronisko w Polsce. W wędrówkę na Śnieżkę najlepiej wyruszyć z Karpacza.

Szklarska Poręba również ma sporo do zaoferowania, jeśli chodzi o szlaki. To właśnie z tej miejscowości możemy wyruszyć na Śnieżne Kotły, które stanowią rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, położone między Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Ich górna część leży na wysokości 1490 m.n.p.m. a dolna - 1200 m.n.p.m. Na Śnieżne Kotły można dojść m.in. ze Szrenicy.

W okolicach Szklarskiej Poręby znajdziemy także piękne wodospady. Najpopularniejszy - wodospad Kamieńczyka - ma około 100 m długości, a jego skalne ściany osiągają od 20-30 m wysokości. Na dojście do niego powinniśmy przeznaczyć około dwóch godzin. Przy wodospadzie znajduje się schronisko Kamieńczyk. Na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się też wodospad Szklarki - drugi co do wysokości wodospad w Karkonoszach.

Jeśli mamy trochę więcej czasu, możemy pojechać na wycieczkę do pobliskich Czech. Przy granicy z Polską znajduje się miasteczko Harrachov. Znajdziemy tutaj zadbane domki, urocze kościółki (w jednym z nich znajduje się szklany dzwon, bijący na pogrzebach miejscowych szklarzy) a także kompleks skoczni narciarskich, na których odbywają się zawody Pucharu Świata.

Narty, spacer… a może zwiedzanie?

Zima w górach to oczywiście narty. Narciarstwo biegowe możemy uprawiać w Jakuszycach w Szklarskiej Porębie. To miejsce określane jest jako polska stolica biegówek. Specyficzny mikroklimat sprawia, że miejsce to pozostaje przykryte śniegiem o wiele dłużej, niż inne górskie rejony, a jednocześnie jest relatywnie płaskie.

Fani szusowania na nartach zjazdowych miejsce dla siebie znajdą w Karpaczu. Znajdują się tutaj liczne stacje narciarskie, m.in.:

  • Biały Jar Winterpool (6-osobowa kolej linowa i taśma narciarska o dł. 50 m),
  • Karpacz Ski Arena (największa stacja z dwiema kolejami linowymi 4-osobową i 2-osobową, 4 wyciągami orczykowymi i taśma o dł. 50 m),
  • Stacja Narciarska pod Wangiem (4-osobowa kolej linowa i wyciąg orczykowy),
  • Karpatka (2 wyciągi orczykowe),
  • Centrum Rekreacji Aktywnej pod Śnieżką (3 wyciągi orczykowe).

Z kolei w Szklarskiej Porębie zjeżdżać na nartach można w obrębie stacji Ski Arena Szrenica.

Po dniu spędzonym na stoku warto wybrać się do parku wodnego Tropikana w hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Znajdziemy tutaj m.in. zjeżdżalnie, wanny jacuzzi, kompleks saun i basen letnio-zimowy z hydromasażem. W Karpaczu amatorzy zwiedzania powinni zobaczyć kościół Wang - ewangelicki kościół pochodzący z XII-XIII w. który został tam przeniesiony w połowie XIX w. z miejscowości Vang w Norwegii.

W Szklarskiej Porębie zwiedzać można multimedialne Muzeum Karkonoskie w Szklarskiej Porębie, które znajduje się tuż przy wyciągu na Szrenicę. Z tej miejscowości blisko jest także na Zamek Chojnik - jeden z najpopularniejszych zamków w regionie. Panorama okolicy, która się z niego rozciąga robi wrażenie.

W drodze powrotnej z Karkonoszy na odwiedzenie zasługuje niesamowity Zamek Czocha, który przyciąga tajemnymi przejściami, odsuwającymi się ścianami, ruchomymi meblami, które prowadzą do podziemnych korytarzy czy pułapek. Na zamku można wykupić także nocleg w Komnacie Książęcej z wielkim łożem z baldahimem i zapadnią dla kochanek księcia.

Jazda na nartach

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz