Materiał Partnera

Zielona herbata, jako lek przeciwnowotworowy i przeciwstarzeniowy

Zielona herbata, jako lek przeciwnowotworowy i przeciwstarzeniowy

Zielona herbata jest jednym z najstarszych napojów na świecie i z powodzeniem trafia w gusta większości mieszkańców naszej planety. Jej historia sięga aż 4000 lat wstecz, a lista właściwości prozdrowotnych stale się powiększa. By przyrządzić idealny napar i zachować wszystkie drogocenne składniki ważna jest zarówno temperatura parzenia, jak i jego czas.

Rodzaje zielonej herbaty

Dostępne w sklepach spożywczych zielone herbaty są bardzo często słabej jakości, dlatego najlepiej zaopatrywać się w zaufanych sklepach online, takich jak Dzban Herbaty. Kiedy już znajdziemy właściwy sklep, należy skupić się na dostępnych rodzajach. Jedną z najbardziej popularnych odmian zielonej herbaty jest Sencha. W procesie produkcji jej liście są wielokrotnie podsuszane, by wydobyć z niej pełnię aromatu. Senchę można zaparzać wielokrotnie, a każdy kolejny napar znacznie różni się w smaku od poprzedniego. Drugim pod względem powszechności rodzajem zielonej herbaty jest Matcha. Występuje ona pod postacią drobno zmielonego proszku. Można ją zaparzać w sposób tradycyjny, jak i stosować jako dodatek do ciast, potraw czy też zimnych napojów. Prócz tych dwóch rodzajów herbaty, na rynku można spotkać również Kukichę, która ze względu na niski poziom kofeiny i barwników przeznaczona jest głównie dla dzieci i osób starszych.

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata doskonale wpływa na perystaltykę jelit i właściwe funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Według niektórych, regularne picie Senchy lub Matchy, skutecznie hamuje proces starzenia się organizmu, czego skutki można obserwować w poprawiającej się kondycji skóry twarzy. Dzieje się tak za sprawą zawartych w niej witamin A, E i C oraz aminokwasów złożonych (cysteiny, lizyny, histydyny i treoniny). Zielona herbata ma także niesamowite właściwości przeciwnowotworowe, ze względu na dużą obecność garbników oraz aktywnych polifenoli. Ponadto, picie dużej ilości zielonej herbaty nie jest szkodliwe dla organizmu, więc można ją spożywać nawet codziennie, dostarczając organizmowi ważnych składników powstrzymujących starzenie się oraz hamujących namnażanie komórek rakowych.

Jak zaparzać zieloną herbatę?

Około 3-4 łyżeczki suszu powinno się zalewać litrem wody. Większość gatunków zielonej herbaty zaparza się w temperaturze od 85 do 50 stopni Celsjusza. Optymalne dla każdego typu będzie, więc około 80°C. Dobrze jest zaparzać herbatę w porcelanowym lub glinianym dzbanku, a dopiero po upływie 3-4 minut należy przelać napar pozbawiony fusów do osobnych filiżanek.

Rooibos – konkurencja dla zielonej herbaty

Odkąd herbata Rooibos pojawiła się w Polsce, niektórzy zrezygnowali z picia zielonej, aby zastąpić ją właśnie naparem z czerwonokrzewu. Podobnie do herbaty zielonej, Rooibos ma właściwości hamujące starzenie oraz przeciwnowotworowe. W przeciwieństwie do herbaty zielonej, by wydobyć pełnię aromatu oraz składników czerwonokrzewu, herbatę powinno zaparzać się w temperaturze 100°C przez około 8-10 minut. Obie herbaty można pić zamiennie, gdyż nie mają negatywnych skutków dla zdrowia człowieka.

Opracowanie:
Warszawa, Janowskiego 36
tel. 509 466 221
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz