Materiał Partnera

Zeznanie podatkowe PIT - co warto o nim wiedzieć?

Zeznanie podatkowe PIT - co warto o nim wiedzieć?

Wszystkie osoby, które pracują w sposób legalny na jakiejkolwiek umowie są zobowiązane do tego, by co roku wypełniać oraz składać zeznanie podatkowe czyli tak zwany PIT. Wielu z nas ma często dość spory problem, jeśli chodzi o wypełnienie tego rodzaju dokumentu, dlatego też warto w tym celu poprosić kogoś o pomoc oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego rodzaju zeznania podatkowego. Podpowiadamy zatem, co warto wiedzieć o PIT-ach.

Czym jest PIT?

PIT jest to anglojęzyczny skrót pochodzący od słów Personal Income Tax, czyli tłumacząc na nasz język, jest to po prostu rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, które dotyczy nadwyżek powstających w sumie przychodów w porównaniu do kosztów ich uzyskania w danym okresie rozliczenia podatkowego. Kwestie rozliczania PIT-u reguluje wiele różnego rodzaju rozporządzeń Ministra finansów, a także między innymi:

  • Ustawa o podatku tonażowym z 24 sierpnia 2006 roku.
  • Ustawa o PIT dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku.
  • Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów dotyczących osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 roku. 


Jakie są rodzaje PIT-ów?

 W zależności od tego, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą czy też pracujemy dla kogoś, to rozróżnić możemy kilka rodzajów deklaracji PIT, a są wśród nich między innymi:

  • PIT-36 - Jest to sposób rozliczenia działalności gospodarczej, wynajmu bądź pracy za granicą.
  • PIT-36L - Jest to tak zwane rozliczenie 19% podatku liniowego od dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności gospodarczej.
  • PIT-37 - Tym sposobem rozliczamy uzyskane zasiłki, otrzymane zlecenia oraz pracę na umowie.
  • PIT-28 - Formularz ten wypełnić muszą osoby, których dotyczy ryczałtowe rozliczanie działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy.
  • PIT-38 - W ten sposób rozliczamy się z dochodów uzyskanych poprzez sprzedaż akcji oraz udziałów (na przykład w firmie).
  • PIT-16A - Jest to roczne rozliczenie dla osób, które opodatkowane są w formie karty podatkowej.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów rozliczeń PIT istnieje do nich również wiele dodatkowych załączników takich jak na przykład PIT-0 czy PIT/2K.

Co grozi za niezłożenie deklaracji PIT w terminie?

W momencie, gdy termin złożenia deklaracji PIT upłynie, a my nie zdążyliśmy go złożyć na czas bądź nie zamierzamy złożyć go wcale, to musimy liczyć się z wieloma konsekwencjami takimi jak na przykład dość wysokie kary finansowe, ewentualne naliczenie odsetek, brak możliwości wpłaty 1% podatku na cele charytatywne czy też brak możliwości rozliczenia się wspólnie ze współmałżonkiem.

Jak wypełnić zeznanie podatkowe?

W obecnej chwili jest wiele narzędzi umożliwiających nam samodzielne rozliczenie PIT-u, jednak bardziej polecanym sposobem jest zlecenie tego fachowemu doradcy podatkowemu takiemu jak Danuta Czylok z Biura usług księgowych Progres, gdzie możemy liczyć na fachową pomoc nie tylko z zakresu rozliczania PIT-ów, ale także VATu i innych spraw związanych z rachunkowością.

Opracowanie:
Czechowice-Dziedzice, Narutowicza 79
tel. 32 215 52 87
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz