Artykuł sponsorowany

Zdrowotne właściwości kiełków

Zdrowotne właściwości kiełków

Kiełki są jednym z najzdrowszych produktów, które można znaleźć w ogólnodostępnych sklepach spożywczych. Choć przeważnie występują podczas przesilenia wiosennego, warto je spożywać przez cały rok. Można je hodować samemu lub kupować w sklepie przygotowane do jedzenia. Stanowią źródło cennych składników, a także dodają smaku różnym potrawom.

Wartości odżywcze kiełków

W kiełkach znajdziemy witaminy z grupy B, witaminy C, D, E, K, PP, żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, jod, mangan, miedź, lit, selen, duże ilości beta-karotenu oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto są one bogate w błonnik i przy tym nie dostarczają wiele kalorii ani nie wzdymają. Ich działanie wpływa na obniżanie poziomu złego cholesterolu, zapobieganie miażdżycy i nowotworom. Ekspert z firmy „Natura” w Kaliszu dodaje: Kiełki chronią przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Regulują trawienie, poprawiają odporność i odmładzają organizm – mają pozytywny wpływ na cerę, włosy paznokcie, zęby i kości.

Dodatek do dań

Świeże kiełki są dużo zdrowsze od jedzenia nasion tych samych roślin. Dzieje się tak, ponieważ dopiero podczas kiełkowania uaktywniają się enzymy, które są w stanie tak przetworzyć substancje odżywcze, że ludzkiemu organizmowi jest dużo łatwiej je przyswoić. Kiełki powinno się jeść codziennie, a w szczególności w stanach chorobowych, rekonwalescencji, zmęczenia lub stresu. Są doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatki warzywnej, jajecznicy, omletu, pasty czy jogurtu. Warto zaznaczyć, że pod wpływem gotowania tracą swoje wartości odżywcze. Można je hodować samemu lub kupować gotowe w sklepie. W takim przypadku mają kilkudniowy termin do spożycia. Kiełki stanowią przykład pokarmu całościowego, ponieważ zawierają składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu.

Różne rodzaje kiełków

Kiełki poszczególnych roślin różnią się zarówno smakiem jak i właściwościami zdrowotnymi. Są niskokaloryczne i lekkostrawne, a do tego wspomagają procesy odchudzania, dlatego często stanowią składnik diety u osób dbających o linię. Kiełki rzodkiewki są naturalnym lekiem na przeziębienie ze względu na dużą ilość witaminy C i oczyszczanie dróg oddechowych oraz zatok. Kiełki fasoli mung zawierają w sobie dużo białka i antyutleniaczy, co zapobiega występowaniu nowotworów i chorób serca. Kiełki lucerny polecane są kobietom w okresie menopauzy, kobietom w ciąży i mamom karmiącym piersią. Kiełki słonecznika są bogate w magnez i potas, dlatego często występują w diecie wegetariańskiej, która często bywa uboga w te składniki. Istnieje także wiele innych rodzajów kiełków o różnych właściwościach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz