Artykuł sponsorowany

Zdrowa herbatka, czyli jak prawidłowo stosować zioła

Zdrowa herbatka, czyli jak prawidłowo stosować zioła

O walorach zdrowotnych ziół wie każdy z nas i często, kiedy dokucza nam jakaś dolegliwość, wybieramy się do pobliskiej apteki, zielarni lub sklepu spożywczego po różne naturalne specyfiki. Niewiele osób wie jednak, że skuteczność ziół zależy od ich poprawnego przygotowania i stosowania.

Herbatki z marketu a susze na wagę 

Czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę kupując zioła, jest dokonanie odpowiedniego wyboru preparatu. Dzisiejsze sklepy wielkopowierzchniowe, a nawet lokalne placówki spożywcze oferują herbatki ziołowe z popularnych roślin leczniczych, jak mięta, rumianek, szałwia czy melisa. Niestety wartość takich preparatów jest bardzo mała, ponieważ powstają one z mielonych ziół, których w jednej torebce jest bardzo niewiele. Porównywalnie duża łyżka stołowa rumianku zaparzona tradycyjną metodą zawiera kilkakrotnie więcej składników zdrowotnych niż napar z jednej torebeczki ekspresowej. Inną cechą dewaluującą zioła z marketów jest czas ich przechowywania na półkach sklepowych. W masowej sprzedaży zazwyczaj obrót ziołami jest mały, więc kiedy trafiają one do naszego koszyka, straciły już wiele cennych związków. Decydując się na kurację ziołową powinniśmy sięgnąć po preparaty ze specjalistycznej zielarni takiej jak Karol Młynarski Zioła z Kurpi, w której oferowane są świeże i pełnowartościowe produkty z miejsc czystych ekologicznie.

Przygotowywanie ziół 

Skuteczność kuracji ziołowej uzależniona jest przede wszystkim od tego, jak przygotujemy susz do spożycia. Każda z roślin posiada swoje charakterystyczne cechy, a wydobycie z niej cennych związków leczniczych jest uzależnione od tego, jak będziemy z nią postępować. Na przykład wiadomo, że witamina C ginie w temperaturze powyżej 50 stopni, dlatego owoce głogu, dzikiej róży i inne zioła, które mają jej dostarczyć, nie powinny być gotowane. Popularny korzeń prawoślazu, stosowany w leczeniu refluksu i innych dysfunkcji układu pokarmowego, musi zostać wcześniej namoczony, a dopiero później zagotowany. Rozpulchnienie włókien pozwoli wydobyć z nich więcej wartościowych składników. Kolejnym ważnym aspektem jest czas trwałości przygotowanego naparu. Od momentu zaparzenia nadaje się on do spożycia jedynie przez 12 godzin, dlatego przygotowując herbatę z pokrzywy czy rumianku na cały dzień powinniśmy zwracać uwagę na to, o jakich godzinach ją wypijamy. Najlepiej jednak przygotowywać zioła na bieżąco, parząc je w termosie.

Nie za dużo i nie za mało, czyli ilość optymalna dla zdrowia 

O tym, że zioła w nadmiarze mogą zaszkodzić, wie już zapewne większość osób, bo nawet te najzdrowsze, jak szałwia sprzedawana w marketach, mogą powodować poważne komplikacje. W przypadku tego ziela już 5 filiżanek zmniejszy wydalanie potu, co może być przyczyną problemów z tolerancją letnich upałów. Stosując kuracje ziołowe warto też pamiętać, że w przeciwieństwie do farmaceutyków rośliny lecznicze potrzebują czasu i systematyczności, aby zapewniły określony efekt. Przed ich wyborem warto zasięgnąć porady lekarza, a później konsekwentnie trzymać się ustalonych zasad. Po miesiącu stosowania kuracji ziołowej konieczne jest zrobienie sobie przerwy, aby organizm nie przyzwyczaił się lub nie uzależnił od dostarczanych składników. Wyjątkiem są te zioła, które dostarczają witamin, antocyjanów, fitoestrogenów czy roślinnego włóknika.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz