Materiał Partnera

Zawód spawacza - opłaca się?

Zawód spawacza - opłaca się?

Jeśli wierzyć statystykom, zawód spawacza jest jednym z najbardziej poszukiwanych i cenionych zawodów – w Polsce jak i za granicą. Specjalnie wyszkolona w tym kierunku kadra znajduje zatrudnienie wszędzie tam, gdzie występuje konieczność trwałego połączenia różnego typu metali - a więc w pracach spawalniczo-ślusarskich, instalacyjno-montażowych, w górnictwie, przemyśle metalowym, stoczniach, przedsiębiorstwach produkujących sprzęt wodny, zakładach naprawczych infrastruktury transportowej i wiele innych.

Co robi spawacz?

Praca spawacza z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Polega głównie na spawaniu i przecinaniu elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali, stopów metali o różnym składzie, lub też elementów żeliwnych. Samo spawanie jest najzwyczajniej stałym połączeniem dwóch brzegów poprzez stopienie ich za użyciem ciepła, pochodzącego ze spalania gazu palnego w powietrzu atmosferycznym, lub z łuku elektrycznego (powstaje pomiędzy materiałami spawanymi a elektrodą urządzenia spawalniczego). Oczywiście metod spawania jest wiele, a wybór zależy od doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności spawacza.

Gdzie pracują spawacze?

Miejscem pracy spawacza może być równie dobrze osobnym stanowiskiem w małym warsztacie, lub też kilkoma stanowiskami umiejscowionymi na wielkich halach produkcyjnym lub na otwartym terenie. Najczęściej spawacze są zatrudniani w przedsiębiorstwach, jak na przykład tym Dawida Lejkowskiego, funkcjonującym na terenie Runi, choć czasami działają na własną rękę.

Opłacalność

W tym zawodzie bardzo ważna jest fachowość, a co za tym idzie doświadczenie, jak i teoretyczna wiedza na temat materiałów poddawanych obróbce spawalniczej. Zawód ten to również ogromna odpowiedzialność, gdyż to od ich decyzji zależy stabilność i wytrzymałość wielu konstrukcji. Wypłata zależy głównie od tego, jak dobrzy jesteśmy w zawodzie. W Polsce średnio spawacz zarabia około 5 tysięcy brutto, choć płace wyspecjalizowanych spawaczy dochodzą nawet do 6 tysięcy. Natomiast jeśli planujemy pracować poza granicami kraju, zarobki mogą sięgać nawet 10 tysięcy.

Jak zostać spawaczem?

Wykonywanie tego zawodu wymaga minimum ukończenia szkoły zawodowej lub technikum, choć jeśli zdecydowaliśmy się na tę pracę nieco później – nic straconego. Istnieje wiele kursów zawodowych przygotowujących do zawodu, na koniec którego, tak jak w przypadku szkół zawodowych, musimy zdać egzamin kwalifikacyjny. Należy pamiętać, że spawaczem nie może być każdy. Poza kwalifikacjami niezbędne są: kondycja fizyczna, nienaganna koordynacja ruchów, zręczność, dobry wzrok, koncentracja w trudnych warunkach i siła.

Opracowanie:
Rumia, Tysiąclecia 7
tel. 669 117 057
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz