Materiał Partnera

Zastosowanie wiat i zadaszeń w nowoczesnym budownictwie

Zastosowanie wiat i zadaszeń w nowoczesnym budownictwie

Współczesna architektura pokochała metal i tworzywa sztuczne. Szczególnie często stosuje się je w przypadku obiektów użytkowych i przestrzeni publicznej. Wiaty nie są już prostymi konstrukcjami zbitymi z blachy, a stają się ozdobą otoczenia, doskonale wpisującą się w krajobraz, nie tracąc swej funkcjonalności.

Obiekty sportowe

Ważną częścią każdego stadionu czy boiska jest oczywiście sama murawa. Jednak bez odpowiedniej oprawy nie prezentuje się ona okazale. Dlatego tak ważne są odpowiednie wiaty stadionowe. W swojej produkcji firma Wamet wykorzystuje konstrukcję z profili metalowych: stalowych, stalowych ocynkowanych lub aluminiowych pomalowanych na wybrany kolor. Pokrycie wykonywane jest z płyt z poliwęglanu komorowego lub litego. Ławka natomiast może być wykonana z pojedynczych siedzisk plastikowych lub drewnianych listew.

Wiaty takie można wyposażyć w antypoślizgowy podest wykończony sztuczną murawą lub ryflowanej blachy aluminiowej bądź napisy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych form i lekkich materiałów wiaty stadionowe będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Odnowią każde boisko i nadadzą mu bardziej profesjonalny charakter.

Podobnie trybuny stadionowe. Do ich konstrukcji wykorzystywane są ocynkowana stal i ocynkowane pomosty kratowe, a także ocynkowana balustrada. Plastikowe sportowe siedziska zapewnią widzom pełen komfort oglądania. Zaletą zastosowania stali i tworzyw sztucznych jest to, że trybuny występują również w wersji niewymagającej montażu na stałe – w przypadku organizowania imprezy możemy wiec zdecydować się na wynajem trybun, jeśli te już istniejące nie wystarczą.

Przystanki i perony

To chyba najczęściej spotykane przykłady wiat. Nowoczesne wiaty przystankowe mają konstrukcję szkieletową z profili zamkniętych stalowych, stalowych ocynkowanych lub aluminiowych o przekroju prostokątnym. Do pokrycia dachu stosuje się poliwęglany wzbogacone warstwą chroniąca przed promieniowaniem UV. Można je też wykorzystać w ścianach zamiast powszechnego szkła hartowanego. Standardowa wiata ma w swoim wyposażeniu plastikowe siedziska lub drewnianą ławkę. Wiaty peronowe budowane według współczesnych tendencji od przystankowych różnią się w zasadzie jedynie rozmiarem. Wykorzystują te same materiały co one i przypominają je również formą.

Inne zadaszenia

Różnego rodzaju wiaty oparte na konstrukcji stalowej i tworzywach sztucznych znalazły zastosowanie w rekreacji. Popularne stają się wiaty rowerowe lub tez wiaty wypoczynkowe przy ścieżkach rowerowych i w parkach. Nowe formy przybierają też tradycyjne zastosowania, czyli wiaty śmietnikowe, które w przykry sposób pozwalają ukryć te mało estetyczne elementy miejskiego krajobrazu.

Opracowanie:
Dąbcze 99
tel. 65 538 06 72
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz