Artykuł sponsorowany

Zastosowanie urządzeń dźwigowych od firmy Usługi Dźwigowe Adrian Skowron na budowie

Zastosowanie urządzeń dźwigowych od firmy Usługi Dźwigowe Adrian Skowron na budowie

Praktyką powszechnie stosowaną na budowach jest wynajmowanie dźwigu do transportowania wszelkiego rodzaju ładunków zarówno w poziomie, jak i w górę, w miarę postępu budowy. Aby wynająć dźwig, kierownik budowy musi przede wszystkim znaleźć ofertę spełniającą potrzeby danej budowy, a potem dokładnie zweryfikować konkretne urządzenie pod kątem określonych prawem pozwoleń, uprawnień i dopuszczeń. To niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo na budowie.

Kontrola operatora dźwigu przed dopuszczeniem do pracy

Do obowiązków kierownika budowy, bądź innej osoby nadzorującej pracę na budowie, w zakresie wynajmu dźwigu na budowę, należy przede wszystkim sprawdzenie bezpieczeństwa użytkowania konkretnego urządzenia dźwigowego. Ponieważ do rzadkości należy by firma budowlana posiadała własny dźwig – robią to głównie duże firmy budowlane – przeważnie dźwigi się wynajmuje od firm świadczących usługi dźwigiem takich jak Usługi Dźwigowe Adrian Skowron. Firmy te wypożyczają dźwig wraz z operatorem, dlatego przed użytkowaniem dźwigu na budowie sprawdzić należy aktualną decyzję Urzędu Dozoru Technicznego o dopuszczeniu urządzenia do eksploatacji, jak również aktualne uprawnienia operatora. Ponadto dźwig musi mieć ważny przegląd zawiesi. Operator dźwigu musi mieć uprawnienia operatora dźwigu przy sobie, kiedy przyjeżdża na budowę. Wydawane one są także przez Urząd Dozoru Technicznego i powinny one być w kategorii II Ż, co oznacza żurawie samojezdne. Dokument stwierdzający uprawnienia jest wielkości dowodu osobistego, ale nie posiada zdjęcia, więc trzeba także zweryfikować dokument ze zdjęciem. Nie można zlekceważyć tych uprawnień, jeśli operator nie ma ich przy sobie, tylko na przykład zostawił w firmie, bo wypadek przy pracy z udziałem dźwigu, jeśli nie sprawdzono uprawnień to bardzo poważne konsekwencje dla osoby prowadzącej budowę.

Pozwolenie na eksploatację dźwigu i przegląd zawiesi

Drugim dokumentem, który operator dźwigu musi mieć przy sobie jest decyzja UDT zezwalająca na jego eksploatację. Musi ona zawierać numer, tożsamy z tym, który znajdować się powinien na urządzeniu dźwigowym. Nie wolno dopuścić do użytku urządzenia, które nie posiada tego numeru, albo, jeśli operator dźwigu nie posiada przy sobie decyzji zezwalającej na eksploatację dźwigu. Kolejnym dokumentem jest aktualny przegląd zawiesi, które są kluczowym elementem świadczącym o wytrzymałości urządzenia na przeciążenia występujące podczas jego eksploatacji. Mogą one być pasowe, linowe lub łańcuchowe. Dowodem wykonania przeglądu jest zawieszka przymocowana na stałe do danego zawiesia z datą wykonania przeglądu, który ważny jest przez rok. Nawet jednak, jeśli jest aktualny przegląd, a kierownik budowy ma jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu zawiesi, nie powinien dopuszczać urządzenia do eksploatacji.

Firma Usługi Dźwigowe Adrian Skowron znajduje się w Inowrocławiu w województwie kujawsko-pomorskim. Od 1998 roku świadczą usługi z zakresu wynajmu żurawi samojezdnych i podnośników. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opracowanie:
Inowrocław, Rolna 13
tel. 604 424 378
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz