Materiał Partnera

Zastosowanie technologii VR w celach szkoleniowych

Zastosowanie technologii VR w celach szkoleniowych

Dzisiaj szkolenia dla firm mogą być dużo efektywniejsze oraz bardziej atrakcyjne niż kiedyś. Czasy, kiedy szkolenia polegały na przygotowaniu prezentacji i przeprowadzeniu wykładu dawno już minęły. Obecnie można podnosić kwalifikacje pracowników poprzez ciekawe i zaawansowane technologicznie szkolenia, np. realizowane z wykorzystaniem technologii VR. Na czym one polegają?

Technologia VR – co to takiego?

Skrót VR pochodzi od angielskiej nazwy Virtual Reality, co oznacza wirtualną rzeczywistość. Jest ona kreowana przy pomocy specjalnych gogli. Zakrzywiają one obraz w ten sposób, aby ich użytkownik miał wrażenie, że znajduje się wewnątrz innej rzeczywistości.

Złudzenie to sprawia, że jest on otaczany przez sceny czy postacie, które pobudzają jego mózg do interakcji. Dlatego też nosząc gogle, można ćwiczyć szereg umiejętności – komunikacyjnych, interpersonalnych, negocjacyjnych, a nawet sprzedażowych. Jest to powodem, dla którego z technologii VR korzysta coraz więcej pracodawców.

Szkolenia VR to zupełnie nowy standard, jeżeli chodzi o podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Ich niezwykła skuteczność wynika między innymi z tego, że personel bardzo chętnie uczestniczy w tego typu warsztatach.

Dlaczego stosowanie technologii VR podczas szkoleń przynosi tak duże efekty?

Już dawno temu zauważono, że zwykłe wykłady, prelekcje, a nawet pisemne ćwiczenia nie są wystarczająco skutecznym sposobem szkolenia pracowników. Nie zawsze były one efektywne, a poświęcany czas i angażowane środki często okazywały się niewarte rezultatów. Dlatego też specjaliści od szkoleń wymyślali gry, zabawy, twórcze warsztaty, które miały zaktywizować i zainteresować personel. Jednak przełomem było dopiero zastosowanie w szkoleniach technologii VR.

Technologia ta potrafi stworzyć środowisko, które ma bezpośrednie odniesienie do rzeczywistości. Dzięki temu pracownicy działów sprzedaży mogą stanąć oko w oko z Klientem i ćwiczyć profesjonalną obsługę oraz prezentację produktów.

VR pozwala również na przeniesienie się do świata, który na co dzień jest dla nas niedostępny. Przykładowo – zakładając gogle mamy możliwość odbyć spacer po Księżycu. Jest to ważny punkt realizowanego szkolenia. Już na samą myśl robi się ciekawie, prawda? Emocje kotwiczą wiedzę, dzięki czemu wzrastają efekty. Właśnie dlatego nasze szkolenia oparte są na nowoczesnych technologiach rozwoju. – mówi twórca innowacyjnych narzędzi szkoleniowych VR Training

Technologia VR sprawdzi się tak naprawdę w każdej branży. Uczestnicy szkolenia VR są przez cały czas skupieni na tym, aby wykonywać konkretne, zaprojektowane zadania. Są niejako przeniesieni w inną rzeczywistość, dlatego też zapominają, że de facto na sali odbywa się szkolenie. Jest to indywidualne, pełne wrażeń przeżycie, które gwarantuje maksymalny poziom koncentracji każdego uczestnika. Jak nietrudno się domyślić, zdobyta wiedza jest znakomicie utrwalona, a następie wdrażana przez personel podczas pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz