Materiał Partnera

Zastosowanie świetlówek liniowych

Zastosowanie świetlówek liniowych

Świetlówki liniowe są najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia w akwariach. Możemy je znaleźć w sklepach pod tajemniczymi symbolami T5 i T8. Oba te rodzaje różnią się przede wszystkim mocą, trwałością i wydajnością.

Doświetlenie akwarium jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej ilości energii świetlnej do fotosyntezy roślin. Co istotne, dla roślin nie ma znaczenia rodzaj energii (słoneczna czy elektryczna), na szybkość fotosyntezy wpływa jednak natężenie światła i jego barwa. Oznacza to, że do doświetlenia roślin nie nadają się zwykłe żarówki, które czasami są fabrycznie montowane w pokrywach akwariów o pojemności 25 l. Właściwe warunki do wzrostu roślin są bardzo ważne, ponieważ w trakcie wzrostu produkują tlen, bez którego życie rybek byłoby zagrożone.

Świetlówki liniowe T5 i T8

Tradycyjne świetlówki liniowe to nic innego jak lampy fluorescencyjne  z grupy lamp wyładowczych – mówiąc precyzyjnie: oznacza to, że światło powstaje w nich dzięki wyładowaniu elektrycznemu w parach, tworzącemu promieniowanie nadfioletowe, które zamieniane jest w światło widzialne za pomocą luminoforu. Świetlówki liniowe stosowane w akwarystyce działają dokładnie na takiej samej zasadzie, jak zwykłe z tą różnicą, że posiadają temperaturę światła (barwa) i współczynnik oddawania kolorów dostosowany do optymalnego wzrostu roślin.

Najpopularniejszymi świetlówkami liniowymi stosowanymi w akwarystyce są modele T5 i T8. Świetlówki T8 są starsze i nieco mniej wydajne, natomiast świetlówki T5 są droższe, ale za to bardziej żywotne i sprawniejsze. Ważne, żeby zakupiona świetlówka miała odpowiednio dobrane widmo światła, które nie tylko podkreśli kolory ryb, ale jednocześnie zapewni światło, niezbędne wodnym roślinom do fotosyntezy.

Kupując świetlówki liniowe, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: temperatura światła (podawana w Kelwinach - K) oraz współczynnik oddawania kolorów (RA). Temperatura powyżej 6500 Kelwinów daje światło jasne i białe, a temperatura około 3000 Kelwinów daje światło żółte, które przez część akwarystów uznawane jest za mętne i nieatrakcyjne. Jeżeli chodzi o współczynnik Ra, im bliżej wartości 100, tym lepiej oddaje kolory. Poniżej 80 ryby mogą wyglądać blado i mieć nienaturalne kolory.

Ważne:

– W przypadku świetlówek liniowych należy pamiętać, że świetlówki T5 (o średnicy 16mm) współpracują wyłącznie ze statecznikami elektronicznymi, a świetlówki T8 (o średnicy 26mm) zarówno z elektronicznymi, jak i magnetycznymi. Świetlówki należy wymieniać co około 8-10 miesięcy (według zaleceń producenta), jednak nie rzadziej niż raz w roku – uczula właściciel sklepu z oświetleniem dla akwarystyki AQUA-LIGHT.
Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz