Materiał Partnera

Zastosowanie samochodów z dźwigami HDS

Zastosowanie samochodów z dźwigami HDS

Rozwój branży transportowej oraz nowe wyzwania, które przed nią stają sprawiły, że pojawiła się potrzeba wprowadzenia na rynek samochodów z dźwigami HDS. Do jakich celów mogą być wykorzystywane i czym właściwie są dźwigi HDS? Przyjrzyjmy się bliżej pojazdom wyposażonym w hydrauliczny dźwig samochodowy oraz ich zastosowaniu.

 Charakterystyka dźwigów HDS

Dźwigi HDS, inaczej mówiąc hydrauliczne dźwigi samochodowe, to pojazdy wyposażone w specjalny żuraw, nazywany również żurawiem przeładunkowym. Żurawie montowane są na naczepie auta, umożliwiając tym samym przewożenie towarów, jak również załadunek i rozładunek nawet ciężkich obiektów.

Pojazdy HDS są w stanie udźwignąć jednorazowo nawet kilkanaście ton, co pozwala im przenosić m.in. kontenery, konstrukcje metalowe oraz różnego rodzaju materiały budowlane – podkreśla nasz ekspert z firmy SAWO Recykling.

Działania te wspomagają dodatkowe akcesoria możliwe do zamontowania na dźwigu, w tym haki, przystawki oraz zewnętrzne uchwyty. Dzięki nim ładunek jest zabezpieczony, a sam dźwig można wykorzystywać do różnych celów. Jakich?

 Wykorzystanie pojazdów HDS

Zastosowanie samochodów z dźwigami HDS to szereg usług związanych ze wspomnianym transportowaniem towarów i ich przenoszeniem. Ale nie tylko – samochody HDS mogą posłużyć również do:

 • wywozu odpadów remontowych,
 • wywozu odpadów budowlanych,
 • wywozu gruzu i zmieszanych odpadów betonu, gruzu i materiałów ceramicznych,
 • wywozu ziemi i odpadów zielonych oraz drewna,
 • wywozu różnego rodzaju materiałów izolacyjnych, styropianu i płyt kartonowo-gipsowych
 • wywozu odpadów wielkogabarytowych, w tym starych mebli,
 • wywozu papy oraz azbestu.

Ponadto, pojazdy HDS są wykorzystywane jako koparki i ładowarki materiałów sypkich, np. na budowach. Dźwigi HDS znajdują też zastosowanie w pojazdach pomocy drogowej oraz hurtowniach i składach budowlanych. Szeroki zakres ich zastosowania sprawia, że usługi związane z transportem HDS są powszechnie poszukiwane.

 Zalety dźwigu HDS

Na koniec warto wskazać najważniejsze zalety dźwigów HDS, pośród których wymienić należy:

 • uniwersalne zastosowanie,
 • duży udźwig,
 • mobilność dźwigu – dźwig HDS nie jest montowany na stałe, dlatego można go przemieszczać z jednego pojazdu na drugi,
 • bezpieczeństwo użytkowania pod warunkiem trzymania się podstawowych zasad wykorzystywania takich pojazdów.

Najważniejsze, aby samochody z dźwigami HDS były ustawione na stabilnym podłożu, w bezpiecznej odległości od znajdujących się na danym terenie linii wysokiego napięcia. Podczas pracy konieczne jest włączenie świateł ostrzegawczych, zaciągnięcie hamulca ręcznego oraz podłożenie pod koła specjalnych klinów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz