Artykuł sponsorowany

Zastosowanie rozdrabniaczy do balotów

Zastosowanie rozdrabniaczy do balotów

Na polach często można zobaczyć duże baloty słomy. Mogą być one spożytkowane przez rolników, którzy zajmują się uprawą roślin, jak też użyte do produkcji biopaliw. Ich przetworzenie jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych rozdrabniaczy do balotów. Urządzenia te pomagają wykorzystać nadwyżki słomy – cały proces jest szybki i w pełni zautomatyzowany.

Wykorzystanie rozdrabniaczy do balotów

Rozdrabniacze balotów niezmiennie od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników. Nie powinno to dziwić, gdyż zalety tych urządzeń wprost przekładają się na ich szerokie zastosowanie.

Obecnie popularnym sposobem przechowywania i składowania słomy jest jej prasowanie, a następnie wiązanie w baloty. Wynika to z faktu, że takie formowanie zapewnia kompaktowe, gęstsze pakowanie. Odbywa się ono ruchu ciągłym z wykorzystaniem urządzeń do prasowania materiałów.

Tak zawinięte baloty są dosyć twarde, dlatego ich rozdrobnienie wymaga użycia sprzętu o dużej mocy, jakim jest rozdrabniacz do balotów. Większość modeli jest także przystosowana do przetwarzania słomy uformowanej w kostki.

Rozdrabniacze do balotów mogą zostać wykorzystane przy produkcji materiałów opałowych – brykietów czy peletu. To dzięki nim może powstać paliwo dla kotłów na biomasę, siano czy słomę. Są one stosowane do rozdrabniania kiszonek oraz obornika, a także w wytwórniach biogazu.

Rozdrabniacze do balotów – charakterystyka

Konstrukcja rozdrabniacza do balotów jest oparta o bęben. To tam wkłada się belę, która ma następnie zostać przetworzona. Istotą działania tego urządzenia jest ruch obrotowy bębna – element ten jest wyposażony w wirnik z nożami. Podczas rotacji balotu słomy tną one materiał znajdujący się na końcu beli. Budowa rozdrabniacza do balotów jest bardzo prosta. Między innymi dlatego jest to sprzęt intuicyjny w obsłudze, przeznaczony do długiej eksploatacji i bezawaryjny.

„Zaletą rozdrabniaczy do balotów jest możliwość podawania kiszonki wprost z beli. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas rozdrabniania sprasowanej słomy. Natomiast odpowiednie ustawienie wirników ma wpływ na to, że przetwarzana bela może być zadawana bezpośrednio na stół paszowy” – mówi specjalista z firmy DOZAGRO z Odolanowa.

Dodatkowo istnieje możliwość, aby regulować długość uzyskiwanych elementów ze słomy. Dzieje się tak, gdyż w rozdrabniaczach można zastosować sita o różnych rozmiarach.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli rozdrabniaczy, które charakteryzują się odmiennymi wielkościami. Urządzenia te mogą przetwarzać bele o rozmaitej długości czy wymiarach średnicy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, bęben można wydłużyć za pomocą pierścienia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz