Materiał Partnera

Zastosowanie, rodzaje i zalety płyt kartonowo-gipsowych

Zastosowanie, rodzaje i zalety płyt kartonowo-gipsowych

Popularne płyty kartonowo-gipsowe są nieocenionym materiałem stanowiącym podstawę wykończenia pomieszczeń wewnątrz budynku. Na dużą skalę ich wykorzystania wpływ ma łatwy montaż i zalety, które zapewniają tworzone z nich systemy. Wyróżniamy kilka rodzajów takich płyt, których zastosowanie jest zależne od miejsca ich montażu i funkcji, którą mają pełnić. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje płyt kartonowo-gipsowych i w jakim celu się je stosuje?

Zastosowanie

Płyty kartonowo-gipsowe to materiał budowlany zapewniający bezpieczeństwo, gdyż są niepalne i w razie pożaru stanowią barierę dla rozprzestrzeniającego się ognia. Głównym zastosowanie takich płyt jest ich montaż na ścianach i sufitach w pomieszczeniach wewnątrz różnych budynków, zwłaszcza mieszkalnych i instytucjonalnych. Rolą takiego rozwiązania jest zastąpienie funkcji gładzi i tynków. Jest to dla wielu osób i właścicieli mieszkań sposób korzystniejszy, szybszy i tańszy. Płyty te są także powszechnie stosowane przy wykonywaniu sufitów podwieszanych oraz do zabudowy poddaszy i systemów instalacji w łazienkach.

Rodzaje płyt kartonowo-gipsowych

Pierwszy rodzaj płyt kartonowo-gipsowych możemy wyodrębnić biorąc pod uwagę miejsce ich montażu. W pomieszczeniach narażonych na niekorzystne działanie wilgoci trzeba zastosować płyty oznaczone symbolem chemicznym wody. Ich wykorzystanie jest zasadne w łazienkach i w kuchni. W pozostałych pomieszczenia najczęściej stosowane są płyty typu A. Zapewniają dobre warunki ich wykorzystania w miejscach suchych oraz na przykład do budowy lekkich ścianek działowych. Wyróżniamy także typ płyt kartonowo-gipsowych oznaczonych symbolem F, które stosuje się w miejscach w większym stopniu narażonych na działanie wysokich temperatur, a więc między innymi przy kominkach.

Zalety

Główną zaletą zastosowania płyt kartonowo-gipsowych jest łatwy sposób montażu. Elementy tworzonego z nich systemu nie powodują obciążeń stropu. Kolejną ich zaletą jest możliwość transportu dużej liczby płyt na jednej przyczepce, dzięki ich jednakowym wymiarom można je ułożyć w sposób dogodny i zapewniający ekonomiczne wykorzystanie wnętrza środka transportu. Poza tym, gips pozwala stwarzać dogodne warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniu, dzięki pochłanianiu wilgoci i oddawaniu jej w pomieszczeniach suchych. Niekwestionowaną zaletą płyt jest wspominana wcześniej ognioodporność. Płyty są również świetnym materiałem izolacji dźwiękowej, gdyż skutecznie tłumią hałas. Do tego są trwałe a systemy, do których budowy je wykorzystujemy służą nam przez nieograniczony czas, można więc stwierdzić, że jest to długowieczny materiał budowlany.

Płyty kartonowo-gipsowych mają wiele zastosowań i zalet, dzięki którym dają możliwość wykończenia wnętrza pomieszczeń w sposób atrakcyjny i zapewniający komfort przebywających w nich osób. Przedsiębiorstwo Koko Tomasz Koral oferuje profesjonalne usługi wykończeniowe, w tym montaż płyt kartonowo-gipsowych

Opracowanie:
Myszków, gen. Sikorskiego 55C lok. 11
tel. 576 008 796
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz